Oca 3, 2019
86 Views
0 0

Kardiyo Hareketleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Written by

Kalp pek çok canlıda olduğu gibi insan vücudu için de en hayati organlardan biridir. Görevi itibariyle vücudun her yerine kan pompalayarak çalışan kalp, bu sayede besin ve oksijenin hücrelere akışını damarlar sayesinde gerçekleştirir. Ancak kalbin bu işlevini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için doğru beslenme ve dinlenme olduğu kadar düzenli egzersiz de hayati derecede önemlidir. Aksi takdirde vücutta kötü kolesterol denilen kalbe zararlı bazı yağlar sağlığı ciddi şekilde tehdit etmeye başlayacaktır.

Sporun İnsan Sağlığındaki Önemi

Günlük koşuşturma içerisinde çoğu zaman insanlar yedikleri gıdalara yeterince dikkat etmez. Bu gıdalardan alınan kalori, eğer gün içerisinde harcanacak enerji miktarının üzerindeyse, vücut fazla kalori içeren besinleri yağa dönüştürerek daha sonra kullanmak üzere depolar. Ancak eğer kişi hareketlerinde sabit veya yavaşlıyorken yüksek kalorili besinler almaya devam etmeye devam ederse, bir süre sonra biriken yağlar fazla kilolara ve obezite gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları

Fazla kilolar insan vücudunda başta kalp, beyin ve karaciğer gibi hayati organlar olmak üzere hemen her bölgeyi tehdit etmektedir. Bu durum kalp krizi başta olmak üzere beyin kanaması, şeker hastalığı gibi çok ciddi rahatsızlıkların da önünü açmaktadır. Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Eğer kullanılıyorsa sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan kurtulmalıdır.
  • Yemeklerde kalp dostu bitkisel yağlara ve besinlere öncelik verilmelidir.
  • Gün içerisinde asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak, kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümek gibi hareketler tercih edilmelidir.
  • İmkan varsa bir uzman eşliğinde spor yapılmalıdır.
  • Gerektiğinde bir uzman diyetisyenden veya doktordan yardım alınmalıdır.

Kardiyo Egzersizlerinin Sağlıklı Yaşamdaki Rolü

Kardiyo egzersizleri, yapılan hareketlerle kalbin etkili bir şekilde çalıştırılarak vücudun daha fazla kalori harcaması ve doğal olarak yağ yakmasını sağlayan egzersiz türüdür. Koşma, yüzme, sıçrama gibi faaliyetler kadar tempolu yürüyüş de bu tür egzersizlere girer. Ancak uzmana danışılmadan bilinçsizce yapılan her türlü sporun kalıcı sakatlıklara, hatta kalp krizi gibi ölümcül sonuçlara yol açabileceği asla unutulmamalıdır.

Article Categories:
Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir