Oca 8, 2019
92 Views
0 0

Kanola yağı nedir? Özellikleri nelerdir?

Written by

Kolza bitkisinin ıslahı sonucu oluşan tohumlardan kanola yağı elde edilmektedir. Kolza bitkisi de turpgil ailesindendir. İlk önce Kanada’da üretilen bu yağ zamanla dünyanın birçok yerinde yapılmıştır. Kanola yağının besin değeri yüksektir.

Kanola bitkisi hem yaz hem de kışın yetiştiği için iki fizyolojik dönemi vardır. Bundan dolayı besin içerikleri de farklıdır. Bu yağın içindeki erusik asit insan sağlığına zararlı olduğu için ıslah çalışmaları ile kolza bitkisinden uzaklaştırılmaktadır. Kanola yağının tadı ve kokusu çok azdır.

Kanola Yağının Faydaları

Kanola yağının sağlık açısından çok sayıda faydası vardır. Bunlardan birkaçı;

  1. Bu yağın içinde A, D, E ve K vitamini vardır. İçerisinde bulunan E vitamininden dolayı antioksidan ve anti kanserojendir.
  2. Kanola yağının raşitizm adı verilen hastalığa karşı tedavi edici bir etkisinin olduğu da söylenmektedir.
  3. Tüketildiği taktirde bağışıklı sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır.
  4. Çocukların büyüyüp gelişmesinde etkilidir.
  5. Bol miktarda omega 3 barındırır.

Kanola Yağı Kullanımı

Günümüzde kanola yağının kullanım alanı oldukça geniştir. Besin olarak kullanılan bu yağ aynı zamanda kozmetik, sanayi ve dekorasyon alanında da kullanılmaktadır. Aynı zamanda mum üretimi için kanola yağından yararlanılmaktadır.

Biyoyakıt olarak kullanıldığı bilinen kanola yağının diğer kullanım alanı da mürekkep yapımıdır. Çok sayıda bitkisel yağa oranla ısıya daha fazla dayanıklıdır. Bu yüzden kanola yağı kızartma yağı olarak da kullanılabilmektedir. Bununla birlikte konservelerde de kullanımına sıkça rastlanmaktadır.

Article Categories:
Bitki · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir