Oca 26, 2019
170 Views
0 0

Kafein Nedir? Faydaları, Zararları, İçeriği, Hafızaya Olan Etkisi Nelerdir?

Written by

Kafein adı verilen madde, bazı bitkilerin, meyvelerinde bulunan bir maddedir. Kimi bitkilerin de yapraklarında yer alır. Psikoaktif özelliktedir. Kafeinin bilinen tarihi, çok eskilere gitmektedir. Antropoloji bilim dalı, kafeini, bundan yaklaşık 700.000 yıl öncesine dayandırmaktadır. Sakinleştirici, dikkat ve enerji toplama özelliğine sahiptir. Kafein hakkında bilinen bir rivayet ise, Etiyopyalı çobana aittir. Otlattığı keçilerin, çalılıkların içerisindeki kırmızı meyveyi severek yemeleridir. Bu sayede, keçilerin hareketlendiğini gözlemlemiştir. Daha sonra, tüm Arap Dünyası’nda kullanımı yaygınlaşmıştır.

Kafeinin Başlıca Yararları ve Tüketim Amacı

Kafeinin en önemli tüketim amacı, kişiyi dinç tutmasıdır. Dikkat toplama özelliğinden ötürü kullanımı yaygındır. Bu sayede, iş ve okul hayatında, sıklıkla tüketilen içecekler arasındadır. Başarılı bir sosyal hayatta, gerekli olan enerji ve neşeyi de sağlamaktadır. Beyindeki bazı bölgeleri, uyarma özelliği bulunmaktadır. Bu sayede, odaklanma sorunu yaşayanlarda kullanımı yaygındır. Hafızayı güçlendirmektedir. Yaşam enerjisi vermektedir.  Ayrıca metabolizma hızlandırıcı özelliği de bulunmaktadır.

Hafıza problemi yaşayanlar için, kullanımı önerilir. Kafein, kahve ve çay da doğal halde bulunur. Neskafe ve kolada sonradan konularak oluşturulmuştur. Doğal ve katkısız oluşundan ötürü, çay ve kahvenin tüketilmesi önem taşımaktadır. Tıp dünyası tarafından, demans ile kafein ilişkisi araştırılan konular arasındadır. Günde üç bardak kahve içen kişilerin, demansa daha az yakalandığına dair, istatistik çalışmalar mevcuttur. Kafeinin, tüm bilişsel aktiviteler üzerinde, olumlu etkileri bulunmaktadır.  Ayrıca rahatlatıcı özelliği de bulunmaktadır.

Aşırı Kafein Tüketiminin Zararları

Kafeini fazla tüketmenin, bazı zararları bulunmaktadır. Sıralayacak olursak:

  • Aşırı tüketimi halinde, kalp atışlarında ritim bozukluğuna sebebiyet
  • Uykusuzluk, aşırı sinirlilik
  • Migren
  • Midedeki asit miktarındaki artış sonucu, gastrit gibi şikayetlerin görülmesi
  • Kafeini sık kullanan kişilerde bağımlılık yapma özelliği de bulunmaktadır.

 

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir