Oca 3, 2019
92 Views
0 0

Jojoba Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Written by

Doğal bakım ürünlerinden biri olup bir tür bitki yağıdır. Doymamış yağ asitleri bakımından son derece zengindir. Saç ve cilde kullanımlarda faydalıdır. Jojoba yağı anti alerjen özellik taşıdığından cilt üzerinde akne problemleri yaşayanlarda, yaşlanma belirtisi olan kırışıklıklarda etkilidir. Aynı zamanda nemlendirici özellik taşıdığından yağlı bir cilde sahip olan bir kişi için de cildin yağ durumunu dengeler. Sivilceli ve yıpranmış ciltlerde artı yönleri çok fazladır.

Jojoba Yağı ve Saç Bakımı

Jojoba Yağının saçlar üzerindeki etkisi olumludur. Yağ içeriği itibari ile saçın kırılmasını önler, uygulamalar sonrasında saç çok daha canlı, yumuşak ve parlak hal alır. Artık saçlar güçlü bir uzama dönemine girer. Kepek oluşumu da sona erer.

Jojoba Yağı Ve Cerrahi İşlemler Sonrası

Jojoba yağı saç ve cilde olumlu katkıları dışında cerrahi işlemler sonrasında da kullanıma açıktır. Mesela bir kulak iltihabı sonrasında, romatizma ağrılarında, eklem iltihaplanmalarında, kireçlenmelerde kullanılır.

  • Jojoba Yağı kuraklığa dayanıklı bir çöl bitkisi olup Amerika, Meksika, Hindistan gibi ülkelerde bolca bulunur.
  • Jojoba sanayiden parfüm yapımına kadar çoğu alanda kullanılan bir yağdır.
  • E vitamini bakımından son derece zengin bir yağdır. Cildin yenilenmesi açısından kullanılabilir.
  • Doymamış yağ asitlerince son derece zengindir.

Jojoba Yağı ve Cilde Faydaları

Jojoba Yağı cilt kırışıklıklarından, cilt elastikiyetine kadar hatta selüloit tedavisine kadar etkili sonuçlar aldıran bir üründür. Cildi tazeler, besler, yeniler, ferahlatır. Hemen her cilt tipine uygun olan ve her cilt tipinde de olumlu etkileri olan yağdır.

Jojoba Yağı farklı bir aromaya sahiptir. Ancak içilerek ya da yiyeceklerle tüketim şekli söz konusu değildir. Jojoba yağı kullanımı için avuç içine alınan bir miktar yeterlidir. Özellikle saç için kullanımlarda bu oran yeterli olacaktır. Saça uygulama sonrasında yarım saatlik bekleme ve yıkama sonrasında bakım sona erecektir. Eğer kullanım cilde yönelikse cildi temizleme, cildi nemlendirme maksatlı kullanılabilir. Cildin tazeliğin korunması açısından yardımcı olacaktır.

 

Genel olarak jojoba yağının ince çizgilerin ve cilt kırışıklıklarının yok edilmesinde, sivilce oluşumunda, kepek oluşumunda etkisi, saçların canlılığını kazanması, hamilelik döneminde oluşan çatlakların giderilmesinde etkilidir. Alerjik reaksiyonları olmayan kişiler dışında herhangi bir yan etkisi yoktur. Hafif kızarıklıklar oluşabilir. Jojoba yağının başka bir yağla karıştırılmadan kullanılması önerilen detaydır. Hava geçirmeyen cam şişelerde muhafaza edilmesi gereklidir.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir