Oca 4, 2019
666 Views
1 1

Japonya Giysileri Nelerdir ?

Written by

Japonya dünyanın en çok dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Kültür ve gelenek olarak da pek çok ülkenin dikkatini çeken ve sık sık bu geleneksel değerleri tanımak adına da seyahat edilen ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Özellikle ilginç giyim modelleri ile de en çok dikkat toplayan bir toplum olarak ifade ediliyor. Japonların giyim kültürü ilk tarihlerden bu günümüze kadar oldukça farklı tasarımları bir araya getiren bir çizgide yer almıştır.

Özellikle özel gün ve gecelerde hiçbir zaman tek tip bir moda anlayışı hakim değildir. Düğün, nişan, resmi tören, festival gibi özel günlerde geleneksel kıyafet modellerini hala günümüzde de kullanmaya özen göstermektedirler.

Japon Giysilerinde Kimonun Önemi Nedir?

Japon halkı için kimono en önemli geleneksel kıyafetlerden biridir. Düğünlerde gelin ve damat mutlaka kimono giymektedir. Erkek kimonosu ile kadın kimonosu model olarak aynı çizgide yer alsa da, kişiye özel küçük ama bir o kadar dikkat çekici detaylar ile dikimi yapılmaktadır. Kimono genel anlamda bol bir tasarım ile dikilmiş, kol kısmına doğru genişleyen ve etek kısmı da ine uzun ve geniş bir tasarımda olan bir giysi türüdür. Kimono üzerine kullanılan ve kimono kadar geleneksel olan aksesuarlar da bulunmaktadır.

Kimono üzerine giyilen ve farklı bir görsellik oluşturan birden fazla kuşak çeşidi bulunmaktadır. Hakama adlı kuşak da bunlardan biridir. Ayrıca kimono çeşitleri de farklı anlamları da beraberinde getirmektedir. Evlenmemiş kadınlar ve evlenmiş kadınlar Japonya’da farklı kimono çeşitleri giyerek ayırt edici bir mesaj vermektedirler. Kimono dışında tercih edilen diğer Japon kıyafetleri ise;

  • Yukata
  • Obi
  • Happi
  • Furisode
  • Nagajuban
  • Tabi
  • Zori
  • Jikatabi
  • Hiyoko gibi geleneksel olarak tasarlanmış giyim kuşam ürünleridir.

Yukata Japonya’da Ne Zaman Tercih Edilen Bir Kıyafettir?

Kimonodan sonra Japonya’da en çok tercih edilen ürün ise yukata adlı, kimonoyu andıran kıyafettir. Yukato pamuklu ve oldukça rahat kullanılan bir kıyafettir. Yukato tasarım olarak kimonoya çok benzemektedir.

Japonya’da yukato da kimonodan sonra en çok tercih edilen bir üründür. Çünkü kimonodan daha kolay giyilen ve aynı zamanda günlük giyim için oldukça uygun olan bir kıyafettir. imonolar giyilmesi belli bir kural isteyen ürünler olduğu için daha çok özel günlerde uzman kişiler tarafından giydirilen be aksesuarları da özel olarak kıyafete eklenen ürünlerdir. Ayrıca Japonya’da kimono giyimi konusunda özel kurslar verilmektedir.

Article Categories:
Moda · Ülkeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir