Tem 5, 2019
29 Views
0 0

İşyeri Açma Kredisi Veren Bankalar

Written by

İşyeri açmak isteyen girişimcilere devlet kuruluşları aracılığı ile destek vermektedir. Bu konuda ilk akla gelen kurum KODGEB olmaktadır. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirip desteklemek için kurulan bir kurumdur. Ayrıca Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası gibi devlet bankaları da işyeri açacak olan girişimcilere destek olmaktadır.

İşyeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

İş yeri açmak isteyen girişimciler, bankaların sunduğu KOBİ avantajından yararlanabilir. Esnaf ve sanatçılar kefalet kooperatifinden yararlanarak kredi çekebilirler.

İşyeri açma kredisi almak için öncelikle araştırma ve karşılaştırmalar yapmalısınız. KOSGEB geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019 yılında da girişimcileri desteklemeye devam etmektedir.

Bankalar da girişimcileri destekleyerek kredi taleplerini karşılamaktadır. Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank, Yapı ve Kredi Bankası, Halk Bankası, Denizbank, Garanti Bankası gibi çok sayıda bankanın, farklı faiz oranları ile verdiği bu kredileri araştırıp karşılaştırmalar yaparak en uygun olanı tercih etmelisiniz.

İşyeri Kredisi Almadan Önce Yapmanız Gerekenler

  • Öncelikle az da olsa kendinize ait bir birikiminizin olması,
  • Güvenilir bir sponsor bulunması,
  • Daha önce benzer durumları yaşayan yani kredi alarak işyeri açan kişilerden fikir alınması,
  • Mutlaka anladığınız ve başarılı olacağınızdan emin olacağınız işi yapma kararında olunması gibi ön hazırlıklar sonucu olumlu etkileyecektir.

İşyeri Açma Kredisi Çeşitleri

Yapılması planlanan işyeri için kredi başvurusunda ne amaçla kredi talebinde bulunduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. İşyeri açma kredi çeşitleri dört ana başlık altında toplanmıştır.

  • Genç girişimci işyeri açma kredisi;

Üniversiteyi bitirip, deneyimsiz fakat mezun olduğu alanda bilgili ve bu alanda işyeri açmayı planlıyorsa, bankalar 50.000 TL tutarında kredi vermektedir. Bu miktar yapılacak işin tütüne göre değişebilir.

  • Cesur girişimci işyeri açma kredisi;

Eğitim sertifikası olma koşulu ile deneyimli olup, kendi iş yerini açmak isteyen kişileri kapsamaktadır. Yeterliliğini belgeleyerek kredi alabilir. 30.000TL civarında kredi verilir.

  • Usta girişimci işyeri açma kredisi;

Hem Üniversite mezunu hem de deneyimli olan kişiler, eğitim aldıkları ve bildikleri alanda işyeri açmak için usta girişimci işyeri açma kredisi alabilir. Bu kredi miktarı da kişiye ve işin içeriğine göre değişmektedir.

  • Mucit girişimci işyeri açma kredisi;

Teknokentlerde faaliyet gösteren ve çeşitli buluş ve yaratıcı icatlarına patent alarak bu yeteneklerini hayata geçirmek isteyen kişilere verilen kredilerdir. 75.000 TL civarında olan bu kredi önemli katkı sağlamaktadır. Gerekli belgeler başvuru sırasında ilgili kişiye verilmekte ve tamamlanması istenmektedir.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir