Tem 8, 2019
28 Views
0 0

İnsanda Solunum Sistemi Nasıl Çalışır

Written by

Birçok makalemizde insan vücudunun hayati işlevlerini yerine getirmesinde sistemlerin öneminden bahsettik. Sindirim, dolaşım, boşaltım gibi sistemler insan vücudunun en temel gereksinimleri olsa da nefes almayan bir insan vücudu için hiçbirininin bir anlamı olmayacağından solunum sistemini listenin başında tutabiliriz. Adı üstünde nefes alma verme olaylarını gerçekleştirmeye yarayan solunum sistemi, insan vücudundaki kavraması en basit sistemlerden biridir.

Solunum Sistemi Nasıl Çalışır ?

İlk olarak solunum sistemi elemanlarına göz atacak olursak akciğerler, yutak, soluk borusu ve burunu sayabiliriz. Pratikte çalışma mantığını herkesin bildiğini tahmin etsek de yine giriş yapalım. Havadaki oksijeni ve diğer bileşenleri vücudumuza burnumuz yoluyla alırız. Burnumuzdaki mukus havanın temizlenmesinde oldukça etkilidir, burundan nefes almak daha sağlıklı prensibi buradan gelmektedir.

Burnumuzdan aldığımız hava daha sonra yutağa ve oradan da soluk borusuna geçmektedir. Soluk borusundaki birtakım hücreler tarafından tekrar temizlenen hava akciğer için yola başlar. Akciğer yoluna ilk olarak bronşlardan başlar ve daha sonra bronşcuklara geçer. Oradan da alveollerin yolunu tutar. Akciğerde alveollerin sayısı oldukça fazladır ve alveoller havanın diğer hücrelere iletilmesinde istasyon olduğundan oldukça önemlidir.

Vücudumuzda oksijen ve karbondioksit gazlarının farklı taşınma prensipleri vardır. Oksijen gazının bir kısmı plazmada taşınırken büyük bir kısmı da hemoglobin pigmenti ile taşınır. Karbondioksit gazına baktığımızda ise yine ufak bir kısmı plazmada taşınır, oksijen gibi bir kısmı da hemoglobin ile taşınır. Karbondioksit gazının çok büyük bir kısmı ise bikarbonat iyonları şeklinde taşınmaktadır.

Taşınma olaylarına da ufakça değindikten sonra oldukça sık bilinen bir yanlışa değinelim. Hava değişim olayı sadece kılcaldamarlarda yaşanmaktadır, ortaöğretim de dahil olmak üzere birçok yerde öğrenciler atardamar ve toplardamarda da hava değişiminin olduğuna dair yanılgıya düşmekte ve sınavlarını tehlikeye atmaktadırlar. Hazır konusu geçmişken bu bilgiye de değinmek istedik.

İnsan vücudu için en temel ve hayati ihtiyaç olan nefes almayı sağlayan solunum sisteminin sağlığı için pek çoğunuzun tahmin edeceği gibi sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Onların dışında pis hava bulunan yerlerde uzun süre bulunulmamalı ve havası solunmamalıdır.

 

Article Categories:
Biyoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir