Tem 5, 2019
50 Views
0 0

İnsanda Dolaşım Sistemi Nasıl Çalışır ?

Written by

İnsan vücudu oldukça karışık bir organizmadır. İçinde birçok farklı sistemin entegreli bir biçimde işleyişi şeklinde hayatını sürdürür. Bu sistemlerden biri de dolaşım sistemidir. Diğer memeliler gibi kapalı dolaşım sistemine sahip olan insan vücudu için dolaşım sistemi çok kritik önem taşımaktadır. Bu makalemizde size pratikçe insanda dolaşım sisteminin nasıl çalıştığını anlatacağız.

İnsanda Dolaşım Sistemi Nasıl Çalışır ?

İnsanda dolaşım sistemi kalp, damarlar ve akciğerlerden oluşur. Vücudumuzda kirli kan ve temiz kan olmak üzere 2 çeşit kan gezer. Sağlıklı bir şekilde yaşamımıza devam edebilmemiz için dokulara temiz kan ulaşmak zorundadır. O nedenle vücudumuzdaki kirli kan kalbimizden çıktıktan sonra akciğerlerde temizlenir ve daha sonra tekrar kalbe dönüp vücuda pompalanır.

Bu sistemi daha detaylı anlamak için biraz kalbimizden bahsedelim. İnsan kalbi 4 odacıktan oluşmaktadır. Sağ ve sol olarak  2 şer odacığa sahiptir. Sağ karıncık, sağ kulakçık, sol karıncık, sol kulakçık olmak üzere bu 4 odacığı sıralayabiliriz. Vücudumuzdaki akciğer toplardamarı hariç tüm toplardamarlar kirli kan taşımaktadır ve bu toplardamarlardan üst ve alt ana toplardamar kalbin kulakçıklarından giriş yapmaktadır.

Kalbin solunda daima temiz kan, sağında ise daima kirli kan bulunur. Vücudumuzdaki kirli kan temizlenmek üzere kalbin sağ kulakçığından gelir, sağ karıncığa geçer [ kulakçıktan karıncıklara geçişte tek taraflı olarak açılan kapakçıklar görev almaktadır, bu kapakçıklar sağ tarafta 3’lü (triküspit), sol tarafta 2’li (biküspit) olarak bulunmaktadır, ters tarafa geçişi önlemek için tek taraflı olarak açılmaktadır ] ve oradan akciğer atardamarı (vücudumuzdaki tek kirli kan taşıyan atardamar akciğer atardamarıdır) ile temizlenmek üzere akciğere gönderilir. Akciğerde temizlenen kan akciğer toplardamarı ile kalbin sol kulakçığına gelir, oradan sağ karıncığa geçer ve vücudun en büyük atar damarı aort ile vücuda, oradan da dokulara pompalanır.

Dolaşım sisteminin sağlığı için çok uzun süre ayakta durulmamalıdır. Uzun süre ayakta durulursa ayaktaki damarlar tıkanabilmektedir ve bu da beraberinde damar tıkanıklığı sorununu beraberinde getirmektedir. O nedenle çok uzun süre ayakta durması gerekilen mesleklerde çalışan insanlar bu rahatsızlıklara kapılabilmektedir.  Onun dışında elbette alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Article Categories:
Biyoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir