Tem 7, 2019
27 Views
0 0

İnsanda Boşaltım Sistemi Nasıl Çalışır ?

Written by

İnsan vücudunun birbiri ile entegreli biçimde çalışan çokça sistemden oluştuğundan önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Boşaltım sistemi de insan vücudundaki entegreli çalışan sistemlerden biridir. Adı üstünde vücuttaki boşaltım atıklarının dışarıya tahliyesini sağlayan bu sistem, mikroskobik açıdan incelendiğinde oldukça detaylı bir sistemdir.

Boşaltım Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Bu sistem vücudumuzdaki hücre içi boşaltım atıklarının dışarıya atılmasını sağlamaktadır. Oldukça yanlış bilinen bir bilgi olarak, sindirim ürünlerinin dışarıya atılması boşaltım olarak sayılmamaktadır.

Bu sistemin çalışma mantığına örnek verecek olursak örneğin terleme olayı bir boşaltım örneğidir. Detaylı olarak içine inersek temel organ olarak böbrekler ile karşılaşırız. Boşaltım sisteminin temel organı olan böbrekler milyonlarca nefrondan oluşur. Nefron mikroskop altında incelendiğinde oldukça detaylı bir yapıya sahiptir.

Nefronlar böbreklerde süzülmenin gerçekleştiği, hayati öneme sahip birimlerdir. Bir araya gelerek öz ve kabuk kısmı diye ikiye ayrılan böbreğimizin yapısını oluştururlar.

Damarlar ile buraya giriş yapan boşaltım atıkları ilk olarak süzülmeye uğrar. Süzülme işleminden yalnızca monomer maddeler etkilenmektedir. Örneğin kan proteinleri gibi büyük moleküller malphigi cisimciği dediğimiz bu noktada süzülmeye uğramazlar.

Süzülme, geri emilim ve salgılama olmak üzere 3 temel işlevi yerine getiren nefronlarımızda süzülme olayı bittikten sonra ilgili yerlerde vücudun ihtiyaç duyacağı maddeler geri emilerek vücuda geri kazandırılır. Burada ilginç bir bilgi olarak sizlere sunabileceğimiz, ürenin %50’sinin geri emildiğidir. Üre vücuda doğrudan faydası olmayan hatta bir atık olan madde olmasına karşın yarısı geri emilen bir maddedir. Bunun sebebi vücuttaki pH dengesinde önemli rol oynayan bir madde olmasıdır.Bu bilgi de böbreklerimizin vücut homeostasisini sağladığına bir örnektir. Homeostasiden kastımız vücudun kendi içinde kararlı yapısıdır. pH gibi önemli değerlerin hep bir değerde kalmasını örnek verebiliriz.

Böbreklerde bir de bunun dışında salgılama dediğimiz olay gerçekleşir. Süzülme yoluyla nefron kanallarına geçemeyen maddeler salgılama yoluyla direkt olarak salgılanır ve daha sonra vücudumuzdan dışarı atılır. Kreatinin maddesini bu salgılanan maddelere örnek verebiliriz. Genel olarak salgılanan maddeler vücuda herhangi bir faydası olmayan maddelerdir. İnsan vücudu temel prensipte faydalıyı alır, zararlıyı veya nötr olanı atar.

 

Article Categories:
Biyoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir