Oca 3, 2019
92 Views
0 0

İklim Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

Written by

İklim, hava, sıcaklık, nem, basınç, yağış ve hava olaylarının ortalamasını alarak incelenmesidir. İklim Dünya üzerinde birçok farklı çeşitte yer alır. İklimi belirleyen en önemli faktörlerden biri ise Dünya üzerinde bulunulan konumdur. Ülkemizde de birçok farklı iklim çeşidi yer almaktadır. Ülkemizde karasal iklim, Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi görülür. Ülkemizde görülen bu iklimler konumsal özelliklere göre farklılık gösterir.

Karasal İklim

Karasal iklim ülkemizde, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinde görülen iklim çeşididir. Karasal iklim özelliklerinden en belirgin olanı kışları soğuk ve kar yağışlı olması yazları ise sıcak ve kurak olmasıdır. Karasal iklimin bitki örtüsü bozkırdır. Kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı geçer. Yaz aylarında ise yağmur oranı düşük olduğu için kuraklık problemi yaşanır. Karasal iklimde yetişen ürünler genellikle bu iklime uyum sağlayan sıcağa ve soğuğa dayanıklı olan bitkilerdir. Gündüz ve gece sıcaklıkları arasında ciddi farklar yaşanır. Yaz mevsiminde gündüz sıcaklılığı yükselirken gece sıcaklıklarında düşüş yaşanır. Genellikle buğday, arpa gibi tahıl gruplarının yetişmesi için uygun özelliklere sahiptir. Denize kıyısı olmayan iç bölgelerde karşılaşılan iklim çeşitleri arasında yer alır.

Akdeniz İklimi

Akdeniz iklimi denize kıyısı olan, Ege, Akdeniz ve Güney Marmara bölgesinde görülür. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklim özelliğine sahiptir. Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Yaz ayları yağışsız ve sıcak geçer. Sıcaklık değerleri yüksek olduğu için sebze ve meyve yetiştiriciliği için en uygun iklim özelliklerini taşır. Kış mevsiminde sıcaklık değerlerinde çok fazla düşüş yaşanmaz, bu nedenle kış mevsimi ılık ve yağışlı geçer.

Karadeniz İklimi

Karadeniz iklimi, Karadeniz bölgesinde görülen bir iklim çeşididir. Her mevsim yağışlı olan bir iklim özelliği taşır. Yazları serin ve yağışlı kışları ise ılık ve yer yer kar yağışlıdır. Karadeniz ikliminin bitki örtüsü ormandır. Karadeniz iklimi bol yağışlı olma özelliği nedeni ile çay ve fındık yetiştiriciliği için oldukça uygun bir iklimdir. Gündüz ve gece sıcaklık farkları arasında ciddi farklar yaşanmaz.

Article Categories:
Coğrafya · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir