Tem 6, 2019
29 Views
0 0

Ihlamurun Faydaları Nelerdir ?

Written by

Herhalde halkımızda bitki çayları arasında en çok bildiğiniz hangisi diye sorsak ıhlamur cevabını almamız içten bile değildir. Birçok derde deva olan ıhlamur, özellikle annelerimizin evde hasta bir birey olduğu zamanki favori tercihlerinden biridir. Hasta kişi her ne kadar o an içmek istemese de ıhlamurun nimetlerinden faydalanır. Biz de bu makalede size bu nimetler neymiş onları aktarmaya çalışacağız.

Ihlamurun Saymakla Bitmeyen Faydaları Nelerdir ?

Toksinlerin En Büyük Düşmanı

Halkın da çokça bildiği gibi ıhlamur içen kişiyi oldukça terletir. İşte bu terleme ile vücudumuzdaki toksinlerden arınmamız büyük ölçüde kolaylaşacaktır. Bu terletme özelliğiyle ıhlamur toksinlerin en azılı düşmanlarından biridir.

Biri Grip mi Dedi ?

Eveeet, işte geldik evimizde bu çayın yapıldığı zamanlara. Ihlamur genel olarak evde biri grip, nezle gibi hastalıklara yakalandığı zaman çabukça kaynatılır ve hasta kişiye içirilir. Eee, annelerimiz boşuna bir şeyleri bilmiyormuş demek ki…

Panik Atağı Önlüyor

Ihlamur panik atağı önlemeye yardımcı olur, sizi sakinleştirir, dingin bir hal almanızı sağlar. Bu da dolaylı yoldan panik atağı önlemeye yardımcı olur. Kalıcı olarak keser mi bilmiyoruz ancak anlık da olsa bir fayda sağlayacağı kesin. İçen kişide bir sakinlik hissini görüyoruz çünkü.

Kaygı ve Stresi Alır

Ihlamur kaygı ve stresi yok etmede 1 numaradır. Çok stresli dönemlerinizde artık bıkacak raddeye geldiyseniz ıhlamur tüketebilir ve panik atak başlığında da değindiğimi gibi kendinizi ıhlamurun sakinleştirici etkisine bırakabilirsiniz. Hayatımızda çok inişli çıkışlı dönemlerden geçtiğimiz zaman yaşadığımız stresin dozunu azaltmak için ıhlamur pek tabii tercih edilebilir bir bitkidir.

Karaciğer Dostudur

Diğer bitki makalelerimizde karaciğerin vücudumuz için oldukça kritik bir öneme sahip olduğundan, vücudumuzdaki zehirli maddelerin büyük bir kısmının parçalandığı yer olduğundan bahsetmiştik. İşte ıhlamur içerek bu hayati öneme sahip organa iyi bakabilir ve onu mutlu edebilirsiniz, sonucunda o da sizi mutlu eder ve sağlıklı olursunuz. Karaciğer sağlığınız için ara ara ıhlamur içmeyi ihmal etmeyin.

Bunun yanı sıra ıhlamur damar sertliğine de çok iyi gelmektedir. Beraberinde pek çok sorunu birlikte getirebilecek damar sertliğine ön önlem için ıhlamur içmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Article Categories:
Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir