Oca 30, 2019
109 Views
0 0

Hologram Nedir?

Written by

Hologram, bir cismin lazer fotoğrafı demektir. Çok güzel ve etkileyici olmasının yanı sıra ileri teknoloji ürünüdür. Hologram, iki ayrı lazer ışınının bir araya gelerek oluşturduğu üç boyutlu fotoğraftır. Lazer ışınının rengi boyutuna göre değişmektedir. İki lazer ışını 90 derecelik bir açıyla ikiye ayrılır ve iki ışının birleştiği nokta beyaz ekrana yansıtılır. Işınlar net bir biçimde ekranda gözükmelidir. Işınların ekranda çok iyi şekilde ayarlanmalıdır, en ufak bir oynamada fotoğraf oluşmaz ve tüm emekler boşa gider. Beyaz ekran için 18 hava tüpünün üzerinde duran ve 2 tonluk çelik ayakları olan bir masa kullanılır.


Hologram Nasıl Yapılır? 

Bir nesne seçilir, seçilen nesne titremeyecek biçimde lazer masasına yerleştirilir. Bu objenin önüne bir cam koyulur. Ayraç adı verilen bir sistem ile lazer ışını ikiye bölünür ve ışının birini nesnenin önüne, diğerini objenin arkasına yerleştirir. Yerleşme sağlandıktan sonra bir film objenin önündeki cam plakaya zarar görmeyecek şekilde yerleştirilir. Daha sonra başka bir cam ile bu film iki cam arasına sıkıştırılır.

Dikkat edilmesi gereken şey kesinlikle titreme yapılmamalıdır. Daha sonra 250 milyon mili voltluk makine çalıştırılır. Bir saniyelik lazere maruz kalan nesne lazerlime süresini tamamlamış oluyor. Buradan sonraki adımlar fotoğraf banyo işleminde olduğu gibidir. Farklı birkaç solüsyondan geçen film tamamlanır ve hologram hazır hale gelir.

Karşılaşılan resim normal bir fotoğraftan çok daha farklıdır. Resme önden, arkadan, sağdan ve soldan bakıldığında diğer profil görülebilir. Ayrıca hologram yapmak için bir cisim olması gerekmez, herhangi bir insanın hologramı da yapılabilir. Bir kişinin farklı ortamlardaki hali yapılabilir.

Hologramı herkes yapamaz çünkü teşkilat gereklidir. Ayrıca hologram yapabilmek için çok iyi usta olmak gerekir.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir