Oca 3, 2019
145 Views
0 0

Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir? Adı Ne Anlama Gelir?

Written by

Hezarfen Ahmet Çelebi 17.yy’da Osmanlı Devletinde yaşamış, bilim adamı ve mucittir. Kendinin tasarlayıp yaptığı kuş kanatlarına benzer araçlarla İstanbul Boğazı’nı uçarak geçmiştir. Kendinden asırlar önce uçma fikri denenmiş ve trajik sonuçlara sebep olmuş olsa da Hezarfen Ahmet Çelebi’nin çalışmaları, istediği şekilde sonuçlanmıştır.

Hezarfen Adının Anlamı

Hezarfen Ahmet Çelebi, halk arasında çok tanınan ve saygı gösterilen bir bilim adamıdır. Çelebi kelimesi çok okuyan, bilgili, tahsil görmüş kişiler için kullanılan bir unvandı. Bununla birlikte kendisinin pek çok konuya ilgisi vardı ve bu durum halk arasında Hezarfen unvanını almasını sağladı. Farsça ’da “bin” anlamına gelen bu kelime ile Ahmet Çelebi’nin “bin ilimli” yani hemen her konuda bilgili olduğuna dair bir atıftı.

İnsanlığın En Büyük Hayallerinden Birisi Gerçek Oluyor

İnsanoğlunun çevreyi tanıma merakı, onun gelişimine en büyük katkıyı sağlamıştır. Uzun çağlar boyunca kuşları gözlemleyen ve onları sanatta özgürlüğün sembolü haline getiren uçma fikri, hayal gücünün başköşesinde kendine her zaman yer bulmuştur. Dünyanın pek çok yerinde ve zamanda insanlar kuşları ve yapılarını taklit etmek suretiyle uçuş denemeleri yapmış ve bazıları başarılı sayılsa da birçoğu hayatını kaybetmiştir. İslam dünyasında da bu tür denemeler yapılmış olup, deneyenlerin isimleri şunlardır;

  • Abbas İbni Fırnas
  • İsmail Cevheri
  • Hezarfen Ahmet Çelebi
  • Lagari Hasan Çelebi

Hezarfen Ahmet Çelebi Gökyüzüne Kanat Açar

Hezarfen Ahmet Çelebi, kendisinden önce 9.yy’da yaşamış ve uçuş denemesi gerçekleştirmiş İsmail Cevheri’ den etkilenmişti. Bu denemeyi bir cami minaresinden atlayıp kısa bir süzülmeden sonra yere çakılan İsmail Cevheri hayatını kaybetmişti. Bununla birlikte Hezarfen, uçuşunu yapmadan önce testler yapmış ve kuşları daha detaylı gözlemlemişti.

Padişah 4.Murad devrinde, bizzat onun izlediği bu denemesinde, Galata Kulesi’nden kendini boşluğa bırakınca; kanatlarının ve Lodos rüzgarının etkisiyle boğazın karşı yakasına doğru uçarak geçmiştir. Bu tarihi ana şahit olan padişah, kendisini bir kese altınla ödüllendirmiş ancak bu sıra dışı bilim adamının gösterisinden ürkerek kendisini Cezayir’e sürdürmüştür. Hezarfen Ahmet Çelebi 1640 yılında Cezayir’de vefat etmiştir.

Article Categories:
Kimdir · Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir