Oca 3, 2019
103 Views
1 0

Hasan Tahsin Kimdir?

Written by

Hasan Tahsin 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkan Yunan Askerine  Kordonboyu’nda ilk kurşunu sıkan kahraman gazetecidir.

Hasan Tahsin Kimdir ve Gerçek Adı Nedir?

Hasan Tahsin, 1888 yılında Selanik’te doğmuştur. Gerçek adı ise Osman Nevrestir. Gazeteci ve yazardır. Sorbonne Koleji mezunudur. Selanik’te eğitim gördüğü Şemsipaşa Mektebi’nde Mustafa Kemal Atatürk’te farklı dönemlerde eğitim almıştır. Selanik Fevziye Mektebi’nde eğitim alırken, dönemin  İttihat ve Terakki Derneği tarafından verilen burs ile yurtdışında Sorbonne Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler eğitimi almıştır.

Hasan Tahsin’in Kişiliği ve Bulunduğu Görevler

Öğrencilik yıllarında,  batılı ülkelerin emperyalizm hareketlerine karşı her zaman duyarlı davranmıştır. O dönemler,  İtalya’nın Trablusgarp İşgali sırasında  yankı uyandırmak amacıyla protesto mitingleri düzenlemiştir. Vatanperver bir genç olan Hasan Tahsin, her zaman entelektüel kişiliği ve adalet arayan tavırları ile öne çıkan bir öğrenci olmuştur. Burs aldığı İttihat ve Terakki Fırkası’ nın Paris’te ona verdiği Teşkilat-ı Mahsusa’da bazı görevler üstlenmiştir. Osmanlı Devleti’ne karşı bazı kötü girşimleri olan Buxon Kardeşler’e suikast düzenlemiş ve hapse mahkum edilmiştir. Hapis yattığı, Bükreş’in Almanlar tarafından işgali sonrası, çıkarılan Hasan Tahsin,  ülkesine geri dönmüştür.

Hasan Tahsin’in yazılarında ve kişiliğinde öne çıkan özellikler:

  • Vatanperver olması
  • Emperyalizme karşı duruşu
  • Milliyetçi olması fakat hiçbir zaman şovenizm boyutlarında bir anlayışa sahip olmaması,
  • Dönemin cesur ve ilerici kalemlerinden olması
  • Aydın duruşu  öne çıkan en önemli özelliklerindendir.

Hasan Tahsin’in Ülkesine Dönüşü

Hasan Tahsin ülkesine geri geldikten bir müddet sonra, yakalandığı verem hastalığının tedavisi için, İsviçre’ye gitmiştir. Tanınmak istememesinden ötürü, gerçek ismi olan Osman Nevres yerine,  Hasan Tahsin ismini kullanmış, ölümüne kadar da aynı isimle anılmıştır. İzmir’in işgaline karşı kurulan Redd-i İlhak Heyeti Milliyesi, karşıda demirlemiş olan Yunan askeri gemisinin yakınlarındaki meydanda toplanmış ve konuşmalar yapmakta idi.  Gazetecilik yaptığı o dönemlerde Hasan Tahsin de konuşmacılar arasında idi. Bu aynı zamanda yapılan bir direniş konuşmasıdır. Ertesi gün Pasaport Limanı’na inen Hasan Tahsin, Yunan askerlerini ve onları büyük bir neşe içinde karşılayan yerli Rum vatandaşlarını görür. Olamaz diye haykıran Hasan Tahsin, iki Efsun Askerini öldürdükten sonra, Yunan süngüleriyle şehit edilir. Vatansever ve yürekli gazeteci oracıkta 31 yaşında şehit olur.

Article Tags:
Article Categories:
Kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir