Oca 3, 2019
95 Views
0 0

Güneş Sistemi Nedir? Bağlı Gezegenler Hangileridir?

Written by

Güneş sitemi denildiği zaman, Güneş ve ona bağlı sekiz tane gezegen ve bu gezegenlerin de yaklaşık olarak 166 tane uydusunun yer aldığı sistem akla gelmektedir.

Güneş Sitemine Bağlı Gezegenler

Güneş Sisteminde bulunan gezegenler şunlardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton’dur. Plüton için bugün çok küçük olmasından ötürü bazı görüşler gezegen statüsünden de çıkarmaktadır.

 Güneş Sisteminin Öne Çıkan Özellikleri

  • Güneşin yörüngesi elips biçiminde olup, sistem içerisindeki gezegenler belli bir yörünge halinde,  çevresinde dönerler.
  • Güneşin yörüngesinde dönen gezegenlerin, her birinin hızları birbirinden farklıdır.
  • Bazı gezegenlerin yörüngeleri birbiri ile kesişmektedir.
  • Güneşe en yakın gezegen Merkür olduğu düşünülmektedir.
  • Güneş sisteminde yer alan gezegenlerin hızları, güneş mesafesi ile ters orantılıdır.
  • Güneş Sisteminde bulunan bütün gezegenlerin uyduları olmakla birlikte sadece Merkür ve Venüs’ün uydusu bulunmamaktadır.

 Karasal ve Gaz Yapılı Güneş Sistemi Gezegenleri

Güneş Sistemi, temelde karasal ve gaz yapılı gezegenler şeklinde ikiye ayrılmıştır. Merkür, Venüs, Dünya, Mars gezegenleri karasal yapılı gezegenlerdir. Gaz yapılı gezegenler ise, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve cüce gezegen olan Plüton’dur. Bilinen tek canlı yaşam kaynağı olan gezegen Dünya’dır. Dünya’nın kendi etrafındaki her dönüşü gece ve gündüzü oluştururken, Güneş’in etrafında dönüşleri ile de mevsimler meydana gelmektedir. Dünya, diğer adıyla mavi gezegen olarak ta anılmaktadır.

Dünya çekirdeği demir ve nikel elementlerinden oluşmakta ve uzayda bulunan gezegenler içerisinde canlı yaşam kaynağı sunan, bilinen tek gezegen olması açısından da önem taşımaktadır. Uygun hava koşulları ve ısı düzeyi canlı yaşamasına olanak tanıyacak ortalamadadır. Azot ve oksijen karışımı atmosferi de,  hayatın sürdürülebilmesi için önemlidir. En sıcak gezegen Merkür’dür. Bunda temel etken, Güneş Siteminde Güneş’e en yakın gezegen olmasından ötürüdür. Yaklaşık 450 derece civarı ortalama sıcaklığın olduğu bilinmektedir. Gündoğumu ve batımında gözle görülebilme özelliği taşıyan bir gezegendir. Çoban Yıldızı adıyla anılan Venüs,  Dünya’ya en yakın konumdadır. En çok uzay aracı gönderilen gezegen statüsünde olması önem taşır. Marsta çöl, vadi gibi bazı tabiat oluşumları görülmekle birlikte,  zayıfta olsa hayat olabileceği konusunda bazı tartışmalar yer almaktadır.

Article Categories:
Bilim · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir