Tem 10, 2019
22 Views
0 0

Google’ın Satın Almış Olduğu En Büyük Şirketler

Written by

Dünyanın en büyük arama motoru ünvanının sahibi olan Google arama motoru, aynı zamanda dünyanın en büyük şirketlerinden biridir. Bu denli büyüklüğe ulaşmasında satın almış olduğu alt şirketlerin de payı asla yadsınamaz. Google’ın satın aldığı bu şirketlerden en büyüklerini derlediğimiz bu makalemizi keyifle okumanızı diliyoruz.

Google’ın Satın Aldığı En Büyük Şirketler

Youtube

Elbette ki bu listenin başında Youtube’ın olması gerek. Video pazarında gittikçe kozlarını güçlendiren Youtube, ülkemizde de her geçen gün kullanım oranları artan video sitelerinden biri. Kullanım oranlarının yanı sıra her geçen gün açılan yeni kanalların oranından da bu sitenin ülkemizde ne kadar ilgiyle karşılandığını anlayabiliyoruz. Google, Youtube sitesini 2006 yılında 1.65 milyar dolar gibi büyük bir paraya satın almıştı, karlı çıktığı konusunda herkesin hemfikir olduğunu düşünüyoruz.

On2 Technologies

Google’ın WebM formatını optimize etmek için satın aldığı On2 Technologies şirketi de Google’ın satın aldığı en büyük şirketlerden biridir. Google bu şirketi 2010 yılında 133 milyon dolara satın almıştı.

Motorola Mobile

Çağının en büyük telefon şirketlerinden biri olan Motorola, Google tarafından 12.5 milyar gibi çok büyük bir para ile satın alınmıştır. Google’ın yaptığı en büyük yatırımlardan biri olan Motorola Mobile, o zamanın en büyük telefon üreticilerinden biriyken günümüz devleriyle tahtı alınmıştır.

DoubleClick

Google kendi alt şirketlerini de güçlendirmek için ek şirketler satın alabiliyor. Bunun en büyük örneği, Adsense reklam ağını geliştirmek için 3.1 milyar dolara satın aldığı DoubleClick şirketidir. Bu sayede Adsense işleri biraz daha rahatlamış ve Google rahat yönetime kavuşmuştur.

AdMob

Google tarafından 2009 yılında 750 milyon dolara satın alınan AdMob, kullanıcıların kodladıkları mobil uygulamalardan kazanç elde etmesini sağlamıştır. Google’ın bu hamleyi de DoubleClick hamlesi gibi reklam ağını genişletmek için yaptığını söyleyebiliriz.

Postini

Güçlü filtresi ile spamın en büyük düşmanı olan Postini şirketi, Google tarafından 2007 yılında 625 milyon dolara satın almıştır. Google bu hamleyi, mail hizmeti Gmail’in spam filtresini güçlendirmek amacıyla yaptığını söyleyebiliriz.

dMarc BroadCasting

Bir reklam firması olan dMarc BroadCasting de Google’ın 2006 yılında 102 milyon dolara aldığı şirketlerden biridir.

Article Categories:
Borsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir