Oca 3, 2019
118 Views
1 0

Gezegenlerin Özellikleri Nelerdir?

Written by

Gezegen, genel olarak tabir edilecek olur ise; bir yıldız etrafında yörünge izleyen gök cisimleri olarak bilinmektedir. 8 adet gök cisimleri vardır. Bu gök cisimlerine gezegen adı verilmiştir. 8 gezegen arasında Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün bulunmaktadır. Her birinin kendine has özellikleri bulunmaktadır.

8 adet gezegenlerin kendine has farklı özellikleri bulunur. Bunlar hakkında kısaca bilgi şu şekildedir;

Merkür: Güneşe en yakın olan ve gezegenler arasında en küçük gezegen olarak bilinmektedir. Diğer gezegenlere kıyasla daha hızlıdır. 116 günde bir hareket ettiği bilinmektedir.

Venüs: Güneşe uzaklığı ile bilinen ancak sıcaklık bakımından da ilk sırada yer alan gezegendir. Kendi ekseni etrafında dönüşünü 227 günde tamamlamaktadır. Güneşe uzak olsa da sıcaklığı ile ön planda olmasının en büyük nedeni atmosferinin gelen güneş ışınlarına karşı kendine koruma kalkanı oluşturmasıdır. Gelen güneş ışınlarına karşı atmosferinin dışarı çıkmaması sağlanmaktadır.

Dünya: Üzerinde yaşam olduğu kanıtlanan tek gezegendir. Güneşe yakınlık bakımından 3.sırada yer almaktadır. Kütle ve hacim olarak oldukça büyük bir alanı kaplamaktadır. Doğal uydusu mevcuttur. Doğal uydusu ise Ay’dır.

Mars: Dünya’dan sonra içerisinde su ve yaşam içerdiği düşünülen gezegendir. 2 adet uydusu bulunur. Genel görünüm açısından dünya içerisinde yer alan çöl, vadi, kutup gibi bölgelerin görünümüne benzemektedir.

Jüpiter: Güneş sistemleri arasında en büyük gezegendir. Hidrojen ve helyumun yoğun olduğu bir gezegendir. Bu nedenle gaz devleri sınıfına girer.

Satürn: Büyüklük açısından Jüpiter gezegenine benzemektedir. Jüpiter gibi büyük oranda helyum ve hidrojen bulundurmakta bu nedenle gaz devleri sınıfına girmektedir.

Uranüs: güneş etrafında dönüşünü tam olarak 84 yılda tamamlayan bir gezegendir. Kütle olarak dünya kütlesine göre oranı daha fazladır.

Neptün: Güneş sistemine en uzak gezegen olarak bilinmektedir. Neptün iç katmanları olarak ağırlıkla buz kayaç malzemelerden oluşmaktadır. Oldukça hareketli bir gezegendir.

Gezegenler Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Dünya’ya en yakın gezegen Venüs olarak bilinir.

Gezegenler arasında en büyük Merkür’dür.

Dünya’ya en uzak gezegen Neptün’dür.

Güneşe en yakın gezegen daha hızlı döner. Uzaklık mesafesi çoğaldıkça hız düşer.

Article Tags:
Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir