Tem 10, 2019
41 Views
0 0

Fyodor Dostoyevski Kimdir ? Eserleri Nelerdir ?

Written by

Rus Edebiyatı’nın en büyük yazarlarından biri olan ve klasik eserlerde adını sıkça gördüğümüz Fyodor Dostoyevski, ülkemizde sıkça bilinen Suç ve Ceza romanının yazarıdır. Edebi kişiliği oldukça kuvvetli olan Dostoyevski’nin hayatını merak ediyor ve öğrenmek istiyorsanız makalemizin ilerleyen satırlarında bunu bulabilirsiniz.

Fyodor Dostoyevski Kimdir ?

11 Kasım 1921 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da doğan Fyodor Dostoyevski, diğer çağdaşı olan Rus yazarları Tolstoy ve Turgenyev gibi kültürlü bir ortam çerçevesi altında yetişmemiş, pek de kolay diyebileceğimiz bir hayat yaşamamıştır. Annesi bir tüccarın kızı olan Dostoyevski’nin babası ise bir ordu cerrahıydı.

Dostoyevski annesinin desteği ve çabalarıyla evde başlamış olduğu öğrenimini özel bir okulda devam ettirdi. Babasının kendisine yaptığı baskılara ve acımasız davranışlara dayanamadığı için yaz aylarını Tula’daki aile çiftliğinde geçiriyor ve hayatın stresinden biraz olsun uzaklaşıyordu.

15 yaşındayken ağır bir darbe olarak annesini yitiren Dostoyevski, yükseköğrenimine 1837 yılında Petersburg Askeri Mühendislik Okulu‘na girerek başladı. Burada ağır mühendislik derslerinden vakit bulduğu sıralarda suç,şiddet ve cinayet konularını içeren kitaplar okumaya başladı. Edebi kişiliğinin gelişiminde bu kitapların etkisi büyüktür.

Dostoyevski okulu bitirdikten sonra 1844 yılında askerlikten ayrılarak edebiyata daha geniş zaman ayırma imkanı buldu. Kendi çabalarıyla bir şeyler karalayan Dostoyevski’nin tel mal varlığı, ölen babasından geriye kalan mirastı.

Bu imkanlarda ilk romanı İnsancıklar‘ı yazan Dostoyevski, bu romanı incelemesi için edebiyat eleştirmeni Vissarion Belinski’ye gönderdi. Romana adeta hayran olan Belinski, Dostoyevski’nin gelecekte çok büyük bir yazar olacağını o zaman fark etti.

Fyodor Dostoyevski, bu ilk yapıtı İnsancıklar ile sağladığı şöhretin devamını getirmek için edebiyat çehrelerinin bulunduğu ortamlarda bulunmaya çalışsa da, dış görünüşü itibariyle pek etkili olamadı.  Kendi inzivaya çekilen Dostoyevski eserlerini yazmaya devam etti. Bir genç kızın üvey babasına duyduğu bir aşkı anlatan eseri, devlet düzenini yıkmaya girişim olarak algılanınca tutuklandı ve eserin tamamı yayınlanamadı.

Daha sonra serbest bırakılan Dostoyevski edebiyat aşkından vazgeçmedi ve yaza yaza günümüze kadar geldi, ünlendi ve bize de bu makaleyi yazdırdı 🙂 Başarılı edebi kişiliğe sahip yazar, inişli çıkışlı hayatına 9 Şubat 1881’de Petersburg‘ta ölerek son verdi.

Article Categories:
Kimdir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir