Oca 30, 2019
66 Views
0 1

Futbolun Tarihçesi

Written by

Futbol, bugün itibariyle dünya çapında popüler hale gelmiş bir spordur. Bu sporun ilk ortaya çıktığı zamana dair pek çok farklı görüş bulunmaktadır. Eğer konu bir top ve ayakların ön planda olduğu bir oyunsa, bu tür sporlara antik Çin, Roma ve Japonya’da rastlanmaktadır. Ancak bugün itibariyle futbolun en üst kurumu olan FİFA, bu oyunları futbol olarak tanımlamamaktadır. Bugün ise futbol olarak tanımlanan sporun ilk defa İngiltere’de doğduğu kabul edilmektedir.

Modern Futbolun Doğuşu

Tam olarak futbol sayılmasa da ona benzer bir oyun 12.yy İngiltere’sinde oldukça popüler bir oyun olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Ancak bilinen manada futbol, 1880’lerde dünyaya “merhaba” demiştir. Bu manada 1857 yılında kurulan Sheffield FC, dünyanın ilk futbol kulübü olma özelliğine sahiptir. 1862 yılında 10 maddelik kurallar sonrası İngiltere Futbol Federasyonu kurularak, futbolun belli bir standarda kavuşması yönünde önemli adımlar atıldı. Sırasıyla FİFA’nın 1904 yılında kurulması, 1930’da ilk Dünya Kupası’nın oynanması ve 1954’te oynanan Dünya Kupası’nın canlı olarak televizyonlardan yayınlanması ile futbol, dünya çapında bir izleyici kitlesine kavuşan, en popüler spor haline gelmiştir.

Futbolun Günümüzdeki Anlamı Ve Önemi

Günümüzde gerek amatör gerekse profesyonel olarak hem kulüp hem de futbolcu sayısında inanılmaz rakamlara ulaşılmış durumdadır. Artık insanlar sadece izleyici olarak değil, bizzat oyunun bir parçası olarak da bu spora dahil olmaktadır. Futbol; transfer ücretleri, kulüp bütçeleri, sponsorluklar, reklam gelirleri, yayın anlaşmaları ve lisanslı ekipmanların satışı gibi pek çok faktörle başlı başına bir sektör ve sanayi haline gelmiş durumdadır. Ayrıca kişileri spora yönelterek zararlı alışkanlıklar ve durağan bir yaşam tarzından da kurtarmaktaki rolü de büyüktür. Bunun yanında uluslararası organizasyonlar ile ülkelerin tanıtım, ekonomik kalkınma ve turizm gibi faydalar sağlamasında önemlidir.

 

Article Categories:
Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir