Tem 8, 2019
18 Views
0 0

Full Body Workout ve Split Work Out Karşılaştırması

Written by

Bundan önce siz değerli takipçilerimiz ile fitness yapanlar nasıl beslenmeli tarzı bir makale hazırlamış ve bu sporla uğraşanların kendisine göre nasıl beslenmesi gerektiğine karar vermesinden bahsetmiştik. O makalede definasyon ve bulking dönemlerine değinmiş ve bunlar hakkında ufak bilgiler de sunmuştuk. Bunlar dışında spor dünyasında 2’ye ayrılan diğer bir konu ise full body çalışma programı ve split çalışma programı. Bu makalede ikisini de ele alarak nedir ne değildir artıları nelerdir bahsedeceğiz.

Fitness Çalışma Programları (Full Body ve Split Workout)

İlk olarak full body çalışma programına biraz değinelim. Full body çalışma programı temelde 1 gün çalış, 1 gün dinlen mantığına dayalı bir programdır. Adından da anlayacağınız üzre tüm vücudunuzu ele alan çalışmadır. Split de pek tabii tüm vücudunuzu ele alır ancak full body çalışma programında bir günde tüm vücudunuza odaklanabilirsiniz. Artılarından bahsedecek olursak split çalışma programı gibi ayrı ayrı bölünmüş olmaz ve bir günde işi bitirirsiniz.

Genelde vücut geliştirmeye yeni başlayanlara full body çalışma programı önerilmektedir. Split çalışma programı ayrı ayrı bölgelere yoğunlaştığından yeni başlayan biri için ağır gelebilmektedir. O nedenle biz de yeni başlıyorsanız full body çalışma programı ile başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Split çalışma programına baktığınız zaman full body gibi 1 gün çalış 1 gün dinlen mantığı genelde yoktur. Bu çalışma programında her gün ayrı bir bölgeye yoğunlaşırsınız. Atıyorum Pazartesi günü göğüs çalışma gününüzdür ve o gün göğüs bölgesine birçok farklı hareket ile yoğunlaşır ve sadece göğüs kasınızı çalıştırırsınız.

Artılarına baktığımız zaman tahmin edeceğiniz gibi bir bölgeyi daha çok hareketle çalıştırarak farkındalık yaratabiliyorsunuz. Bunun da elbette kas gelişimine etkisi başka oluyor. Bir gün içinde sadece bir bölgeyi yorduğumuzdan diğer gün antremana gitmemizde herhangi bir sakınca olmuyor. Sadece bacak gününün insanı oldukça yorduğunu söyleyebilirim, çünkü büyük bir kas ve çok çalıştırınca fazlasıyla yoruluyorsunuz. O nedenle belki haftada 1-2 gün olan dinlenme gününü bu bacak gününden sonrasına getirmeniz iyi olabilir.

Bunların dışında günde 2 bölge çalışıp da tamamen ayrı takılanlar da mevcut tabii ki.

Article Categories:
Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir