Tem 9, 2019
35 Views
0 0

Fotosentez Nedir ve Canlılık için Önemi Nelerdir ?

Written by

Dünyanın renkleri olan bitkilerin gerçekleştirdiği en önemli olaylardan biri olan fotosentez, bitkinin hem kendi canlılığın devamı, hem de kendisi haricindeki diğer canlıların devamı için oldukça önemlidir. Bu makalemizde bu olayın temel anlamda nasıl gerçekleştiğini ve canlılık için neden önemli olduğuna değineceğiz, keyifli okumalar dileriz.

Fotosentez Nedir ?

Fotosentez, bitkilerin karbondioksit ve sudan, organik besin ve oksijen üretmesidir. Aslında şu cümle bile bu olayın önemini özetler niteliktedir. Aslında bu olayın temel denklemine baktığımız zaman su hem kullanılır, hem de açığa çıkar. Ancak işi net tepkimeye döktüğümüzde girenler tarafında su daha fazla kalmaktadır. O nedenle ortaya ilk cümlemiz çıkar. Fotosentez dememizin sebebi, enerji olarak ışık enerjisinin kullanılmasıdır.

Bu olay temel olarak inorganik maddelerden organik madde ve oksijen üretimi olarak özetlenebilir. Fotosentez olayında bitkideki kloroplast organeli görev almaktadır. Çift zarlı bir organel olan kloroplast organelinde ışığa bağımlı ve ışıktan bağımsız reaksiyonlar gerçekleşir ve fotosentez reaksiyonları tamamlanmış olur. Işığa bağımlı reaksiyonlar söz konusu olduğundan, ışık yokluğunda yani geceleri, bitkiler fotosentez yapamaz.

Önemine kısaca değinecek olursak oksijen gibi canlılığın devamı için oldukça önemli bir molekülü bitkiler üretmektedir. Elbette atmosferdeki tüm oksijeni bitkiler üretir demiyoruz ancak işin büyük bir kısmı onların sorumluluğu üzerindedir. Oksijen dışında temel besin maddeleri de bitkilerden çıkar. Bitki bu fotosentez reaksiyonları sonucu ürettiği PGAL molekülünden, yağlardan tutun aminoasitlere kadar pek çok besin maddesini sentezleyebilir. Bu paragraf fotosentezin canlılık için önemini özetlemektedir.

Fotosentez hızını etkileyen faktörlere de kısaca göz atacak olursak kloroplast miktarı, topraktaki organik mineral miktarı, ışık şiddeti,karbondioksit miktarı gibi faktörlerden söz edebiliriz. Fotosentez hızının belirlenmesinde minimum yasası dediğimiz miktarı en az olan faktöre göre hız belirlenmesi geçerlidir. Bunların dışında pH faktörü de fotosentez hızının belirlenmesinde önemli faktörlerden biridir. Işık şiddeti ve karbondioksit miktarı gibi faktörlerde işi grafiğe dökecek olursak belirli bir noktaya kadar grafiğin arttığı, daha sonra ise sabit kaldığını söylemek mümkündür.

Fotosentez ile ilgili eklemek istedikleriniz veya sormak istedikleriniz varsa yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Article Categories:
Bilim · Bitki · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir