Tem 7, 2019
19 Views
0 0

Fitness (Vücut Geliştirme) ile Uğraşanlar Nasıl Beslenmeli ?

Written by

Vücut geliştirme günümüzde gittikçe popülerleşen sporlardan biridir. Gerçi bazı kesimler tarafından her ne kadar spor olarak değerlendirilmese de temelde bir spor olduğunu söyleyebiliriz. Kendinize ileriye dönük yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden olan bu spor bir yatırımdır, çalışırsınız, kaslarınızı yorarsınız ve daha sonra beslenerek kendinize yatırım yaparsınız. Beslenme bu sporun mihenk taşlarından biridir.

Fitness’ta Beslenme Nasıl Olmalı ?

Genelde bu sporla uğraşanların amacı kas kütlesini arttırmak olduğundan protein ağırlıklı besinlere yoğunluk verilmelidir. Yumurta,et,tavuk,hindi gibi kaynaklar muhakkak tüketilmelidir. Kendi kilonuza göre günlük olarak almanız gereken protein ihtiyacını hesaplayıp ona göre bir yol haritası çizmeniz gerekir. Bu oran hakkında herkesin farklı fikri olsa da kendi kilonuzun 1 – 1.5 katı gram kadar günlük protein almanız tavsiye ediliyor. Örneğin 70 kg olan birisi 100-105 gram proteini günlük olarak alırsa ideal değere ulaşacaktır.

Protein konusunu hallettiysek başka bir noktaya parmak basalım. Evet amaç kas kütlesini arttırmak ancak bunu 2 kısımda inceleyebiliriz. Definasyon ve Bulking olarak 2’ye ayırabileceğimiz bu kısımlarda definasyon yağ oranı düşük, parçalı görünüm demektir. Bulking ise yağ oranı definasyona göre yüksek ve elbette ki daha şişkin diyebileceğimiz dönemdir.

Definasyonda amaç yağ oranını azaltmak olduğundan yağ içeren besinler çok tüketilmemelidir. Bakın hiç tüketilmemelidir demiyoruz çünkü yağ tüketmeyerek yağ yakamazsınız. Kararında tüketim en idealidir. İşlenmiş ve fast food türü gıdalardan uzak durulması önemlidir.

Bulking dönemine baktığımızda clean bulking ve dirty bulking olarak bunu da kendi içinde 2’ye ayırabiliriz. Clean bulking yüksek kalorilerin alındığı ancak yağ oranının yine düşük tutulmaya çalışıldığı dönemdir, her ne kadar parçalı bir görünüm için çalışılmasa da yağ oranı çok yüksek olmamalıdır. Buna nazaran da yine fastfood tarzı gıdalardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Dirty bulking ise sporcuların birçok besini tükettiği dönemdir. Fastfood’dan tutun birçok gıdaya kadar tüketebilirler. Burda amaç yine clean bulking ile benzer günlük kalori hedefine daha kısa yoldan ulaşmaktır.

Kişiden kişiye farklılıklarımız değişebileceğinden fark ettiyseniz net bir öneride  bulunmadık. Buna kendi yolunuza ve haritanıza göre siz karar vermelisiniz. Temelde işlenmiş gıdalardan vs. uzak durulması idealdir.

Article Categories:
Spor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir