Oca 30, 2019
106 Views
0 1

Fazıl Say Kimdir?

Written by

Fazıl Say dünyaca ünlü piyanistlerden biri olup 1970 Ankara doğumludur. Aynı zamanda yazardır. Doğuştan dudak ve damak yırtıklığı sebebiyle geçirdiği operasyondan dolayı dudağı dikilmiştir. Müziğe doktor tavsiyesi ile melodika çalarak başlamıştır. Ve piyano sevdası ile sadece 4 yaşındayken tanışmıştır. Ankara Devlet Konservatuarında bir eğitim alarak mezun olmuştur. Ardından Dusseldorf Müzik Yüksek Okuluna devam etmiştir. Bu eğitim sonrası Konçerto solisti diplomasını almıştır. Daha sonra Berlin Tasarım sanatlarından piyano ve oda müziği öğretmenliği unvanını kazanmıştır. Ve 1994 yılında Genç Konser Solistleri Avrupa yarışmasında birinci olmuştur.

Fazıl Say bir yandan da bestecilik yönüyle ilerlemeye başlamıştır. Oratoryolar, piyano konçertoları, şan ve piyano alanlarında şarkı bestelemiştir. Bunların arasında Mozart’ın 250. doğum yılına istinaden Patara İsimli bale müziği de bulunmaktadır. En ünlü konseri ise 2007 yılındaki Floransa Festivali kapanış konseridir. Bu konser 20.000 kişi tarafından izlenmiştir.

Aşık Veysel Şarkısı Albümü

Fazıl Say Türk saz ustası Aşık Veysel’in Kara Toprak şarkısına piyano çalışması yaparak bunu albüm haline getirmiştir. Bu cd ABD de 6.sıralara kadar yükselme grafiğine imza atmıştır.

Fazıl Say Performansları 

Berlin de Yansıtmalar adlı konçerto, Boston da İpek Yolu, Nazım Hikmet İçin Nazım oratoryosu, İstanbul’da 5000 kişiye Metin Altıok ağıtı, Mozart eserlerinin piyano uyarlamaları ve Viyana da kapanış konseri sadece bazılarıdır.

2008 yılında Fazıl Say Avrupa Birliği tarafından Kültür Elçisi unvanı ile görevlendirilmiştir. Artık Türk Müziği sanatçısı Dünyaya açılan kapıdadır. Fazıl Say 1995 yılından bu yana müzikteki tırmanışında ağırlık Fransa’da olmak üzere Avrupa ülkelerinde de etkinlikleri sürdürmektedir. Ünlü salonlarda resitallerini sunmaktadır. Şiir ve edebiyata olan ilgisi de en az müzik kadar aktif olup, Türkiye’de ve birçok ülkede konser vermiştir. İlk albümünü 2013 yılında çıkarmıştır.

 

Article Categories:
Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir