Oca 30, 2019
77 Views
0 0

Faruk Nafiz Çamlıbel Kimdir?

Written by

Faruk Nafiz Çamlıbel, 18 Mayıs 1898’de İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk ve ortaöğretim yıllarını Bakırköy Rüştiyesi ile Hadika-i Meşveret İdadisi’nde tamamlayan Faruk Nafiz, şiire çocuk yaşlarda başlamıştır. Faruk Nafiz’in ifadesine göre ilk şiiri olan ”Saat” Çocuk Dünyası isimli bir dergide yayınlanmıştır. Bir süreliğine tıp öğrenimi gören yazar, okuldan henüz mezun olmadan ayrıldı ve gazeteciliğe ilk adımını attı. 1917-1918 yıllarında Ati Gazetesi’nin yazı işlerinde görev aldı. Ati Gazetesi’nin temsilcisi olarak 1922 yılında Ankara’ya gitmiştir. Ayrıca 1922 yılında Kayseri Lisesi’ne edebiyat öğretmeni olarak atanmıştır. Faruk Nafiz, Han Duvarları adlı şiirini Kayseri’ye yaptığı yolculuğunu anlatmıştır.

Behçet Kemal Çağlar, Kayseri Lisesi’nde Faruk Nazif Çamlıbel’in öğrencisi olmuştur. 1931 yılında Ankara Kız Lisesi’nde coğrafya öğretmeni olan Azize Hanım ile evlenen Faruk Nafiz Çamlıbel’in iki tane çocuğu olmuştur. Deli Ozan ve Çamdeviren takma adı ile mizah dergilerinde mazmuneler yazmıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Eserleri

Faruk Nafiz Çamlıbel, sanat hayatı süresince önemli eserler yazarak adını duyurmayı başarmıştır. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın gelişmesinde büyük rol oynayan Faruk Nafiz, Türkçenin yalın ve yabancı kalıplardan uzak olması için şiirlerinde hece veznini tercih etmiştir. Halit Fahri Ozansoy, Enis Behiç Koryürek, Orhan Seyfi Orhon ve Yusuf Ziya Ortaç ile birlikte ”Beş Hececiler” olarak anılmıştır. Şiirleri hem lirik hem de epik özellikte olan Faruk Nafiz Çamlıbel hayal ile gerçeği birlikte ele almıştır. Kayseri Lisesi’nde öğrencisi olan Behçet Kemal Çağlar ile beraber 10. Yıl Marşı’nı kaleme almıştır.

Faruk Nafiz Çamlıbel’in Şiirleri

İlk şiirlerini aruz vezni kullanarak yazan Faruk Nafiz Çamlıbel, Yahya Kemal Beyatlı’nın etkisinde kalınca kişiliğini hece ölçüsüyle yazmıştır. Şiirlerinin teması hasret, aşk, doğa, kahramanlık ve ölümdür. Sanat, Han Duvarları, Çoban Çeşmesi gibi pek çok önemli eser bırakmıştır.

Article Categories:
Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir