Oca 8, 2019
261 Views
0 0

Eskrim Nedir? Nasıl Yapılır?

Written by

Eskrim, her yaştan insanın keyif alabileceği rekreasyon amaçlı bir spordur. Eskrim, rakiplerine karşı stratejilerini geliştirmeyi ve fiziksel dayanıklılık, çeviklik ve doğruluk geliştirmeyi öğrendikleri hem fiziksel hem de zihinsel bir antrenmandır. Eskrimlere katılım ve diğer yaşam alanlarına yayılma ile güven ve sporculuk kazanılır.

Üç eskrim silahı flöre, kılıç ve epedir. Eskrimin amacı, puanlama size dokunmadan önce rakibinizin hedefine silahınızla vurarak bir puan veya dokunuş elde etmektir, ancak oyunların ayırt edilmesi için kurallar, stratejiler ve hedef alanlar her silahla farklılık gösterir. Bu nedenle, çoğu eskrimci bir silah diğerine göre bir tercih ve yeterlilik geliştirir, ancak birçoğu bir seferde başka bir silahla bir araya gelme zorluğundan ve çeşitliliğinden zevk alır, hatta ikinci bir silahta yetkinlik geliştirir.

Genel Oyun Davranışı

Yaklaşık 14 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde “şerit” veya “pist” olarak adlandırılan bir çit esası gerçekleşir. İki eskrimcinin silahının her biri, kovanı üzerinden bir kordonla rakipleriyle eşleştirilen elektrikli bir puanlama makinesine bağlanır ve bir sonraki adımda, silahlarının ve kordonlarının, hedeflerine rakiplerine dokunarak düzgün bir şekilde çalıştığını test ederler. Lame giymeyen epeéistlerin, 4 metre mesafedeki kendi başlangıç ​​çizgisine dururlar, rakiplerini selamlarlar, maskelerini takarlar en dik pozisyonda, rakipleriyle yüzleşirler

Hakem, bir aksiyon tamamlandığında oyunu durdurur ve kazananın belirlenene kadar eskrimcinin ne zaman dokunacağını belirler. İki eskrimci arasındaki düzenli / ön yarışmada, bir eskrimci beş dokunuşa ulaşana kadar devam eder ve bir turnuvanın doğrudan eleme  turunda, turnuvanın yaşına bağlı olarak değişebilmesine rağmen 15 puan alabilir.

Flöre

90 cm uzunluğa sahip dikdörtgen kesitli bir bıçağı olan, 9,5 ila 12 santimetre çapındaki bir çan koruyuculu bir eskrim silahı. Birleştirilmiş folyo 110 santim uzunluğa ve 500 grama kadardır. Flöre, itici bir spor silahıdır. Diğer silah türlerinin aksine, folyo en küçük gövde hedef alanına sahiptir – gövde ve boyun.

Folyo eskrim kuralları arasında öncelik veya yol hakkı – saldırı hakkı vardır. Bir folyo tutucunun geçerli bir vuruş yapabilmek için bir yol hakkına sahip olması gerekir. Örneğin, folyo fencer atak esnasında yol hakkına sahiptir. Rakip önce geçerli bir yanıt vermek – öncelik vermek için öncelik almadan önce bir saldırıya karşı savunmak zorundadır. İki saldırı aynı anda gerçekleştirildiğinde, isabetler sayılmaz.

Article Categories:
Nedir · Spor · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir