Oca 3, 2019
165 Views
0 0

Eşek Kulaklı Midas Kimdir? Neden Denmiştir?

Written by

Eşek Kulaklı Midas hikayesi,  mitolojik bir öyküye dayanmaktadır. Marsias isimli satiros, kırlarda gezerken bir flüt bulur. Bu flüt, Athena tarafından yapılmıştır. Fakat Athena, bu flütü çalarken, yüzünün çirkinleşmesinden ötürü kırlara atmıştır.  Marsias bu flütü çalarken ise muhteşem sesler çıkarmasından etkilenerek, maharetin kendi parmaklarında ve nefesinde olduğunu varsayarak, böbürlenip, kendini Apollon’a rakip görmeye başlamasının rivayet edildiği bir efsanedir.

Eşek Kulaklı Kral Midas Efsanesi

Gordion Kralı olan Midas’ın, MÖ.4000 yıllarında yaşamış olduğu bir efsaneye dayandırıldığı rivayet edilmektedir.

Efsanenin ana unsurları:

  • Kral Midas
  • Apollon
  • Marsias
  • Athena

Apollon İle Yapılan Yarışma

Marsias’ın  kendini bilmez tavırları üzerine,  çok sinirlenen Apollon, Marsias ile bir yetenek yarışmasına girmeye karar verir. Şart olarak ta kazanan tarafın,  kaybeden tarafa her isteğini yaptırma koşulu ile yarışmaya girmeye karar verir. Phrygia Kralı olan Midas ve Musalar yapılan yarışmada hakem olacaklardır. Aynı zamanda Apollon’un da arkadaşlarıdır. Marsias ve Apollon sırasıyla marifetlerini gösterirler. Apollon, ilk olarak gitar çalacak ve  onu takiben de Marsias flütünü çalacaktır. İkisi de birbirinden muhteşem sesler çıkarırlar. Hakemler bu durum karşısında kime oy vereceklerini şaşırırlar. Ardından Apollon lirini çalar ve hemen sonra Marsias bu kadar muhteşem çalamayacağını hakem heyeti önünde itiraf etmek zorunda kalır.  Apollon intikam almak için Marsias’ı ölümle cezalandırır. Midas da bir ara Marsias’ı yarışmada başarılı bulduğu için, onun da kulaklarını insan kulakları şeklinde değil de eşek kulakları şeklinde olması için lanetler. Buna sebep olan ana neden, Midas’ın iyi işitmemesi ve bu nedenle Apollon’u,  başarılı bulmaması olmuştur. Derhal Midas’ın kulakları bu lanetten sonra eşek kulakları olarak uzamıştır.

Midas’ın Kulakları Eşek Kulakları Deyişi

Midas o tarihten sonra kulaklarından utanmaya ve bu yüzden sürekli şapka kullanmaya başlamıştır.  Kimsenin uzun kulaklarını görmesini istememektedir. Fakat kulakların sırrı, sonunda saçlarını kestirmek için berberin önünde şapkasını çıkardığı zaman ortaya çıkar. Bunu gören berbere,  kimseye söylememesi ve şayet söylerse hayatının tehlikeye girebileceğini söyleyen Midas’ın, uyarılarına karşı berber ağzını açamaz. Bu sırrı tutmak berbere zaman geçip, çok ağır gelince, kırlarda herkesten uzak bir yerde haykırıp, rahatlamak ister. İşte o anda avazı çıktığı kadar bağıran berber, tüm gücüyle “Midas’ın kulakları eşek kulakları” deyince,  bütün kamışlar yankı yaparak, bu sırrın herkes tarafından duyulmasına neden olur.

Article Categories:
Kimdir · Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir