Tem 10, 2019
194 Views
0 0

En Güçlü Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Written by

Köpekler, bazılarımız için insandan daha iyi bir dost. Bazılarımız için ise geçmişte köpeklerle yaşadığı bir takım saldırılardan dolayı uzak durulması gereken canlılar. Her ne kadar 2 farklı durum olsa da köpeklerdeki bu durumu cinslerle bağdaştırabiliriz. İlerleyen makalelerde bu saldırganlık tutumlarına değinecek olsak da, bugün en güçlü köpek ırklarına değineceğiz.

En Güçlü Köpek Cinsleri Nelerdir ?

Rottweiler

Adını aldığı Almanya’daki Rotweil şehrinde heykelleri bulunan Alman köpek ırkı Rottweiler, her ne kadar eğitilebilirliği ve insan canlısı olması özellikleriyle bilinse de, çok güçlülerdir. Ortalama 60 kilograma kadar ulaşabilen bu köpekler, güçlerinden dolayı çoban köpeği olarak da kullanılabilir. Kurtlarla, ayılarla baş edebildiğinden dolayı çevresi tarafından büyük bir saygıya sahip olan bu ırk, güçlerini insanlara göstermez ve onlara sıcakkanlı olurlar.

Great Done

En uzun boylu köpek cinslerinden biri olan Great Done, ağırlıkları 90 kg ya kadar çıkan ve boyları da 110 – 112 cm arasına çıkan bir köpek cinsidir. Bu köpeklerin resmi antik dönemdeki Grek paralarının üzerinde bulunduğu için ‘ köpeklerin Apollon’u’ olarak adlandırılmıştı.Güçlü iskelet yapısı ile eğer saldırgan olarak yetiştirilirse bir yaban domuzunu bile öldürebilecek güce sahiptir.

Sibirya (Husky) Kurdu

En yakışıklı köpek cinslerinden biri olarak sayabileceğimiz Sibirya kurtları, mavi gözleri sebebiyle bize bu yorumu yaptırmaktadır. Daha çok kızak köpeği olarak kullanılan sibirya kurtları, kurt taraflarından olacak, özgürlüğüne düşkün hayvanlardır. Saldırgan yetiştirirseniz gücünden dolayı tehlikeye sebep olabilecek bu cins, uysal yetiştirilirse de sadık bir köpek olacaktır.

Alman Kurdu

Asker ve polislerimizin en çok kullandığı köpek cinslerinden biri olan Alman Kurdu, en zeki köpek cinsleri arasındadır. Ülkemizde daha çok kurt köpeği olarak bilinen bu köpek ırkı, oldukça çevik, güçlü ve akıllıdır.

Pitbull

Belki de takipçilerimizin daha gelmedik mi dediği köpek cinsine geldik, evet, Pitbull. Oldukça güçlü bir Amerikan köpeği olan Pitbull’lar, çeneleri ile ünlüdür. Dünyada ve ülkemizde bazı yerlerde yetiştirilmesi ve gezdirilmesi yasaktır.

Kangal

Anlatmaya gerek yok deyip bitirebiliriz aslında ama anlatacak çok şeyi var. Ülkemizde yetişen ve ana şehri Sivas olan kangallar, dünyanın en güçlü köpekleri arasındadır.

Article Categories:
Hayvanlar Alemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir