Tem 9, 2019
58 Views
0 0

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Written by

Hazır üniversite adayı öğrencilerin girdiği YKS sınavının sonuçlarının açıklanma arefesindeyken öğrencilerimize bir güzellik yaparak en çok tercih edilen üniversite bölümlerini sıralamak iyi olur diye düşündük. En azından öğrencilerin kafasında fikir edinmesini hedefleyerek yazdığımız bu yazıyı keyifli okumalar dileriz.

En Çok Tercih Edilen Üniversite Bölümleri

Tıp

Şaşırdınız mı, tabii ki hayır :), tıp Türkiye’de uygun puan aralığında en çok tercih edilen bölümlerden biri. Kazanması dert, okuması başka dert olan bu bölümü bitirince elbette ki işsiz kalma ihtimaliniz yok denecek kadar az. Ancak bu yolda çektiklerinize işsiz kalma ihtimalinin az olması bile az kalacaktır. Öğrenciler tarafından sık sık okumasının çok zor olduğu dile getirilen bu bölüm için en düşük üniversite Kars’ta Kafkas Tıp Fakültesi olarak geçiyor.

Diş Hekimliği

Tıpçılar tarafından sık sık tıp kazanamayanların gittiği bölüm olarak bilinen diş hekimliği de okuması tıp kadar zor olmasa da zor bir bölüm. Yine tıp gibi üniversiteden mezun olduktan sonra TUS yerine DUS yani dişte uzmanlık sınavı adı altında uzmanlık sınavları mevcut. Oradan da çene cerrahisi ve ortodonti gibi pek çok uzmanlık alanını seçerek ilerliyor ve neticede diş hekimi oluyorsunuz.

Diş hekimlerinin de doktorlar gibi işsiz kalma ihtimali oldukça az, o nedenle öğrenciler tarafından oldukça seviliyor ve tercih ediliyor.

Bilgisayar Mühendisliği

Çağımız bilgisayar çağı düşüncesiyle öğrenciler tarafından oldukça sık tercih edilen bilgisayar mühendisliği, Türkiye’de bölümleri çok olduğundan dolayı her mezununu işine kavuşturamıyor. Zaten genele baktığımızda da Türkiye’de yaklaşık 90.000 civarında mühendislik mezunu kişi işsiz durumda. Burada amaç mühendislikse mutlaka iyi bir üniversite hedeflenmeli, tıpta üniversiteniz kötü de olsa diplomanız yetiyor ama mühendislik için ne yazık ki aynı şey söz konusu değil.

Makine Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği gibi çok tercih edilen diğer bir bölüm ise makine mühendisliği, geleceğimizin robotlaşacağını göz önünde bulundurursak, iyi bir üniversiteden mezun olmuş makine mühendisi kendini geliştirmeyi bırakmazsa gelecekte güzel bir yer edinecektir.

Elektrik Elektronik Mühendisliği

Makine mühendisliği ile birlikte başı çeken bölümler arasında. Hatta bazıları ikisini birlikte okuyup çift dal yapabiliyor.

Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir