Oca 4, 2019
100 Views
0 0

Eft Ne Demek? Nasıl Gönderilir?

Written by

Günümüzde artık internet bankacılığı ve telefon bankacılığı hızlı bir gelişime girmiştir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık para transferleri istenilen ortamda rahatlıkla yapılabilmektedir. Para göndermek istenilen yer kendi çalışılan banka dışında olsa bile kısa sürede işlem gerçekleştirilmektedir.

Bu işlemlerden olan EFT elektronik fon transferi adı altında olup, başka bir hesaba ya da başka bir bankaya para aktarılmasıdır. Eft işleminde 4 detay vardır. Gönderen kişi, gönderen banka, alıcının bankası, alıcı kişidir. Bu bilgiler girildiğinde yatırılan miktar belirtilen bankaya gönderilir. Eft işlemleri hafta içleri 8.00- 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilir. Eğer bu saatler dışında EFT işlemi talimatı verilirse bu işlem ertesi gün belirtilen saatler içerisinde gerçekleştirilir.

EFT ve Havale Arasındaki Fark Nedir?

Eft farklı banka hesaplarına para gönderimini, havale ise kendi hesaplar arasında yapılan para işlemleridir. Eft de onay süresi çok daha kısadır, istenen bilgiler daha azdır, EFT ücreti havale ücretine göre daha pahalıdır.

EFT Gönderimleri

EFT ile yapılan para aktarımları resmi günler dışında hafta içleri sabah 8:00 ve 17:00 aralarında gerçekleştirilir. Eğer para göndermek isteyen kişi bu işlemi Cumartesi yaparsa karşı tarafa gönderilen para pazartesi geçer. Yani EFT işlemleri istenilen zamanda gerçekleştirebilir ancak para geçişi bankaların mesai saatleri içerisindedir.

Eft Kaç Saatte Geçer?

Farklı bankalar arası yapılan para aktarması olan EFT de mesai saatleri içerisinde yapılan transferlerde hesaba geçiş süresi en fazla 10 dakikadır. Eğer işlemlerde yoğunluk varsa bu 30 dakikayı bulabilir.

  • EFT farklı bankalar arasında yapılan para transferidir.
  • EFT işlemleri resmi günler dışında hafta içleri 8:00-17:00 arası gerçekleşir.
  • EFT işlemlerinin havaleden farkı farklı bankalar söz konusu olduğundan EFT geçme süresi telaffuz edilir.
  • EFT işlemleri gerek bireysel gerek kurumsal açıdan her türlü ödemelerde güvenlidir ve risksizdir.

EFT talimatı verilirken uygulanan prosedür bankanın EFT merkezi tarafından merkez bankasına bilgi aktarımı yapılır, Merkez Bankasından bu talimat transfer yapılacak bankaya iletimi gerçekleşir, sonra bu tutar ilgili müşterinin hesabına aktarılır. Bu aşamalar sonrası EFT işlemi gerçekleşmiş olur. Bu süre aslında en fazla 5-10 dakikadır. Önemli olan bilgilerin eksiksizliği ve doğruluğudur.

Article Categories:
Borsa · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir