Oca 3, 2019
162 Views
0 0

Ebru Sanatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Written by

Ebru sanatı görsel açıdan adeta bir şölen olarak nitelendirilen bir sanat türüdür. Süslemede amaç suyun üzerinde renk verme çalışmasıdır. Suyun üzerinde özel hazırlanmış boyalarla oluşturulan desenlerin sonradan kağıt üzerine nakledilmesidir. Ebru sanatında oda sıcaklığı, boyalar ve fırçaların kalitesi önemli detaylardır.

Ebru Sanatı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Ebru sanatı için emici özelliği olan birinci kalite hamurdan elde edilen kağıda, kireçsiz bir su, toprak boyası olarak tabir edilen ezilmeye hazır toz boyalar gereklidir. Fırçalarında at kılı ya da gül dalı kullanılması hem kullanım esnasında esneklik sağlar hem de küf tutmaması için özellikle seçilir. Kitre ise ebru sanatının olmazsa olmaz yapıştırıcı özelliği olan zamktır. Kitre su ile karıştırılıp kıvama getirilir.

Ebru Sanatının Tarihçesi

Ebru sanatının tarihçesi hakkında net bir bilgi olmasa da Hindistan da doğduğu tahmin edilmektedir. 9. ya da 10. yy lar da sanatın gelişmesi başlamıştır. Avrupalı seyyahlar sayesinde Fransa ve İtalya’da yayılım sürmüştür. Belgeli olan ilk ebru sanatı örneği ise 16. yy a aittir.

Ebru Sanatı Çeşitleri

Ebru sanatının çeşitleri vardır. Bunlar kullanılan renkler ya da desenlere göre isimlendirilir. Battal ebru, gel git ebru, şal ebrusu, taraklı ebru, kumlu ebru, kılçıklı ebru, çiçekli ebru bazılarıdır. Genelde ebru sanatlarında çiçekli ebru desenleri ön plandadır. Özellikle gül desenleri en fazla tercih edilendir.

  • Ebru sanatı su ve boyanın harika birleşmesi ile meydana gelen bir sanattır.
  • Ebru sanatı özel bir sanat olup, hata kabul etmez, yapılan hatanın geri dönüşümü yoktur.
  • Ebru sanatı iyi bir el mahareti ve eğitim ister.
  • Ebru sanatı hobi maksatlı keyifli zaman geçirmek adına bir deneyim olabilir.

Ebru sanatının yapılması için her şeyden önce boyaların ve suyun hazır olması gerekir. Yapılacak mekanın ışığı ve sıcaklığı önemli bir detaydır. Işık desenin ve renklerin açısından önemlidir. Ebru sanatında tekne içine su hazırlanır. Sonra da noktalar halinde boyalar fırça ile su üstüne bırakılma aşamasına geçilir. Sonraki aşama ise artık fırça ile desen vermedir. Sonrası kağıda aktarımdır. Kuruma işlemi sonrası sanat gerçekleştirilmiş olur.

Article Categories:
Nedir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir