Tem 7, 2019
40 Views
0 0

Doğadaki Temel Kuvvetler Nelerdir ?

Written by

Ortaöğretim fizik müfredatında da kısaca teğet geçilen bir konu olan doğadaki temel kuvvetler, dünyadaki birçok olayın dengeli bir şekilde gerçekleşmesi için büyük rol oynamaktadır. Doğadaki temel kuvvetleri güçlü ve zayıf olarak 2 alanda inceleyebiliriz.

Doğadaki Temel Kuvvetler

Bu kuvvetler dünyanın dengeli bir şekilde dönmesinden, yörüngede kalmasından tutun da dünyanın kararlı yapısına kadar birçok alanda etkin bir biçimde rol oynamaktadır.

Güçlü Nükleer Kuvvet

Atom çekirdeğinin kararlı yapısını sağlayan en önemli kuvvet olan güçlü nükleer kuvvet, dünyadaki en güçlü temel kuvvettir. Etkisi kısa mesafeli olan bu kuvvetten faydalanılarak atom bombası dediğimiz etkisi çok büyük bombalar yapılmaktadır.

Çekirdekteki proton ve nötronları tutarak çekirdeğin kararlı yapısını koruyan bu kuvvet, bunu taşıyıcı kuvvet parçacıklarıyla başarmaktadır. Bir çekme kuvveti olan bu kuvveti kırmak çok zordur, o nedenle atomun kararlı yapısı evrendeki en kararlı yapılardan bir tanesidir.

Elektromanyetik Kuvvet

Elektrikle yüklenmiş parçacıkların birbirine itme ya da çekme şeklinde uyguladığı kuvvetlerdir. İlla 2 parçacığın elektrik ile yüklü olması gerekmez. Örneğin pozitif yüklü bir cisim nötr bir cismi çekebilir, bunda elektromanyetik kuvvet rol oynar. Elektriğin yanı sıra manyetizmada da rol oynayan bu kuvvet zayıf nükleer kuvvetten küçük kütle çekim kuvvetinden büyük bir kuvvettir.

Akla yatan bir örnekle açıklarsak, saçımıza kalem sürüp kağıt parçalarını çekebiliyorsak bu kuvvet yer çekimi kuvvetinden büyüktür.

Kütle Çekim Kuvveti

Bütün canlılar doğada birbirini çeker. Örneğin şuan yazımızı okuyan siz değerli takipçimiz ile benim aramda bir çekim kuvveti var ancak ne siz geliyorsunuz ne ben gidiyorum, sabitiz. Bunun nedeni ise herkes birbirini çektiği için dengede kalmamızdır. Henüz neden oluştuğu tam olarak açıklanamayan bu kuvvet temel kuvvetler arasında en zayıf kuvvettir.

Zayıf Nükleer Kuvvet

Yine kısa mesafede etkili olan bir kuvvet olan zayıf nükleer kuvvet, güçlü bir kuvvettir. Atom çekirdeğinin belli boyutlarında etkili olur. Genelde radyoaktif bozunmalar bu kuvvetin etkisi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu kuvvet de güçlü nükleer kuvvet gibi taşıyıcı parçacıkları aracı olarak kullanmaktadır. Elbette 2 kuvvet de farklı taşıyıcı parçacıkları kullanmaktadır.

Article Categories:
Bilim · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir