Tem 8, 2019
24 Views
0 0

Ders Çalışmada Odaklanmanızı Arttıran Püf Noktalar

Written by

Bir sınav ülkesi olarak belki de dersler ülkemizde bir yerlere gelme konusunda sayılı alternatiflerden biri olabilir. Yurt dışında popüler olan girişimcilik ülkemizde yeni yeni gelişmekte olduğundan dersler başarının mihenk taşı olarak görülmektedir ülkemizde YKS sınavından tutun KPSS’sine kadar birçok sınava ev sahipliği yapan ülkemizde, bu sınavlardan başarı sağlamak için ders çalışmak, fakat verimli ders çalışmak gerekir. Peki ama bu nasıl sağlanabilir ?

Ders Çalışma Veriminizi Arttırabileceğiniz Yollar

Bir Hedef Çok Şey Kazandırır

Hedefinizi yolun başında belirlemek ders çalışma veriminizi arttırabileceğiniz en temel yollardan birisidir. Bazılarımız şuan bile gereksiz bir bilgi verdiğimizi düşünüyor olsa da, uğrunda çalıştığınız bir hedefinizin olması sizi ders çalışmaya daha çok motive edecek ve konuları anlayarak çalışacaksınız. Çünkü bir amacınızın olduğunu ve bu amaca ulaşmanın sırrının bu derslerden geçtiğini biliyor olacaksınız. O nedenle yolun başında hem kısa çaplı hem de uzun çaplı hedefler belirleyerek start verebilirsiniz.

Temiz Masa, Verimli Ders

Ders çalıştığınız masanın temiz olması, dikkatinizi dağıtacak unsurlardan arındırılmış olması oldukça önemlidir. Bunun için masanızı temizlemeye ve dikkatinizi dağıtacak unsurlardan arındırmaya özen gösterin. Temiz bir masa, kitaplarınıza daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır.

Blok Blok Çalışın

Ders çalışmaya bodoslama dalıp 4-5 saat sonunda pestiliniz çıkmış halde ders çalışmaktan kalkmayın. Bu hem verimsiz geçecektir hem de o 4-5 saatin sonrasında çalıştığınız derslerin verimi düşecektir. Bu nedenle ders çalışmanızı 1-2 saatlik periyotlar şeklinde ayarlamanız (max 2 saat olmak kaydıyla kendinize göre ayarlayabilirsiniz) ders çalışma veriminizin artmasına katkı sağlayacaktır. Bu blokları günde kaç adet yapacağınızı bilmeniz de ilerlemenizi görmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Plan Program

Evet, klişe! Ama dikkate alınmayan klişelerden. Her yerde plan program yazdığı için bu kelimelerden bıktığınızı biliyoruz, ancak gerçekten sağlam bir plan ve uğruna çalışılan hedef ile çok başarılı olabilirsiniz. Örneğin 1 ay sonra şu konular bitecek, şu konumda olacağım gibi kısa vadeli hedefler de program takibi açısından faydalı olacaktır. Hem de çalışmalarınızın boşa gitmediğini görerek yani ilerleme kaydettiğinizi bilerek çalışmanız sizi daha çok motive edecektir.

Article Categories:
Eğitim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir