Tem 5, 2019
48 Views
0 0

Denizin Dibinde 10.994 Metre: Mariana Çukuru

Written by

Yapılan son ölçümlere göre 10.994 metre derinliği ile dünyanın en derin noktası olarak bilinen Mariana Çukuru, adeta denizin dibinde başka bir dünya olarak nitelendirebileceğimiz bir yerdir. Pek çok farklı canlıya ev sahipliği yapan bu çukur pek çok gizemi de derinliğinde barındırmaktadır.

Mariana Çukuru Nedir ?

Mariana Çukuru, Mariana adalarının en büyüğü olarak bilinen Guam adasının güney batısında yer almaktadır. Bu coğrafi tarife bakarak çukurun Japonya ve Endonezya’nın tam ortasında kaldığını söylemek mümkündür. Makaleye girişte de bahsettiğimiz gibi son ölçümlere göre 10.994 metre derinliğe, 69 kilometre de genişliğe sahiptir. Derinliğe bağlı olarak dibinde çok yüksek basıncın olduğunu göz önüne alacak olursak bu çukurun, karadaki canlılardan çok daha farklı canlılara hatta mikroorganizmalara ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.

Mariana Çukuru Nasıl Oluşmuştur ?

Mariana Çukuru ” Dalma ” adı verilen bir olay sonucu oluşmuştur. Dalma olayının bilimsel tanımını yapacak olursak, çok yoğun olan plakanın az yoğun olan plakanın altına kayması olayıdır. Plakaların kütlesini de göz önünde bulunduracak olursanız ortaya çıkacak depremin etkisini tahmin edersiniz. Bu deprem sonucunda da çok yüksek derinliklere sahip çukurlar oluşmaktadır. İşte Mariana Çukuru da Mariana Plakası ile Pasifik Plakası’nın dalma olayı gerçekleştirmesi sonucu oluşmuştur.

Mariana Çukuruna Kimler İndi ?

Mariana Çukuru’na ilk inen isimler Amerikalı bir asker olan Donald Wash ile İsviçreli bir bilim adamı olan Jacques Piccard’dır. Özel bir araç ile 5 saat süren bir dalış sonucu 10.916 metre derinliğe ulaşan bu kişiler böylelikle bir ilke imza atmışlardır.

Kendi tasarladığı denizaltısıyla Mariana çukuruna inen, Titanik, Terminatör, Avatar gibi sinema tarihinin en çok gişe yapmış filmlerin yönetmenliğini yapan James Cameron tasarladığı denizaltısını mühendislere yaptırdıktan sonra Mariana Çukuru’na tek başına inmiştir. Yaklaşık 2.30 saatte tabana inen James Cameron orada 3 saat civarı incelemelerde bulunduktan sonra yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede yüzeye çıkmıştır.

Kendi başına Mariana Çukuru’na inen ilk insan olmasını bir yana bırakın, okyanusun en derin noktası olarak bilinen Challenger Deep noktasına tek başına inen ilk insan ünvanını da kazanmıştı.

Diğer İlginç Bilgiler

Mariana Çukuru ile ilgili internette istemeyeceğiniz kadar bilgi mevcut. Hatta çukurdan kaydedilen birkaç sese bile ulaşabilirsiniz. Ses dışında sizi hayretlere düşürecek bazı bilgilere de ulaşmanız mümkün. Örnek verecek olursak 1 kilogramlık bir metal parçasını çukur yüzeyinden bırakırsanız tabana inmesi 1 saat civarında sürmektedir. Tabanındaki basınç dünyada ortalama ağırlıktaki bir insanın tabana yaptığı basıncın yaklaşık olarak 1000 katıdır. Şimdi bu bölgeye insanın araçsız inmesi ile ilgili düşünceniz varsa bunu tekrar değerlendirebilirsiniz.

Soğuktan ve basınçtan çok çok farklı organizmalara ev sahipliği yaptığı söylenen Mariana Çukuru ile ilgili araştırmalar devam etmektedir. Ancak o bölgeyi araştırmanın birçok zorluğu vardır. Örneğin tabandaki bir bakteriyi incelemek istediğinizde onu alıp laboratuvar ortamında inceleyemezsiniz. Çünkü organizma oradaki sıcaklığa ve basınca alışmıştır. Onu kendi evinde incelemek en doğrusudur ancak bu da diğer zorlukları beraberinde getirmektedir.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir