Oca 26, 2019
437 Views
0 0

Demir Nedir? Nasıl Oluşur?

Written by

Demir, yer kabuğunda en fazla bulunan ve doğada serbest bir şekilde bulunmayan bir metal çeşididir. Pek çok alanda kullanılan demirin elde edilebilmesi için demir cevherlerinin içeriğinde yer alan kimyasal maddenin indirgenme yoluyla ayırt edilmesi gerekmektedir. Demirin, gümüş ile altına oranla çabuk aşınmaya meyilli olması demir kullanımının daha az olmasına sebep olmuştur. Diğer metallere kıyasla yer kabuğunda daha sık bulunan demir, periyodik cetvelde Fe simgesi ile gösterilir. Demir, yer kabuğu altında yaklaşık olarak %5 oranında bulunmaktadır.

Demirin Oluşumu

Demir, yıldızların ömürlerini tamamladıktan sonra gerçekleştirdikleri patlama sonucunda yaşananlar ile gerçekleştiği düşünülmektedir. Yıldızlar ömürlerini bitirdikten sonra çok büyük bir patlama ortaya koyarlar ve uzaya bulutsu bir yapı şeklinde dağılır. Kütle çekimi sayesinde yoğunlaşmaya başlar. Sonrasında sistemin merkezinde hidrojen ile helyum molekülleri bir araya gelirler. Demir metalinin bu basamakta oluştuğu söylenmektedir. Demirin keşfi çok eski çağlara dayanır. Erimiş demire ilk kez Eski Mezopotamya ile Mısır’da rastlanmıştır.

Demirin Çıkarıldığı Yerler

Demir metali, dünya üzerinde en fazla ABD’de çıkarılır. Türkiye’de ise birçok şehirden demir çıkarılmaktadır. Ankara, Kayseri, Malatya, Divriği ve Hasançelebi başta olmak üzere bilhassa iç Anadolu Bölgesi’nin demir bakımından zengin sınırlar olduğu bilinmektedir. Kırıkkale, Karabük, Ereğli (Zonguldak), İzmir, İskenderun ve Sivas illerinde işlenen demir, en küçük malzemeden en büyük yapıya kadar pek çok üretim sanayisi sahasında kullanılan başlıca hammaddedir. Beyaz eşya dalına büyük katkı sağlayan demir, daha birçok eşyanın üretiminde de ana madde olarak değerlendirilir.

Demirin Kullanım Alanları

Demir, en fazla döküm işlerinde kullanılır. Çeliğe dönüştürülen demirin çelik sanayisinde de önemli bir yeri vardır. Ayrıca demirin maliyeti düşük olduğu için otomotiv sektöründen inşaat sektörüne kadar pek çok farklı alanda tercih edilmektedir.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir