Oca 9, 2019
207 Views
0 0

Cüzzam Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Written by

Sinir sistemi gibi birçok organa zarar veren hastalıktır. Görüntüsüyle insanları ürküten bu hastalık veba ve kanser gibi ürkücüdür.

Cüzzam Nedir?

Halk arasından miskin hastalığı olarak bilinen bu hastalık kronik yollar ile kendisini belli etme özelliğine sahiptir. Cüzzam anne sütünden bebeğe geçtiği gibi uzun süre belirti vermeyerek son evrelerinde birden bire yayılmaya başlar. Görülme tarihi çok eskilere dayanır ve ilk önce deride döküntülerle başlayıp sakatlanmalara kadar giden ölümcül bir hastalıktır.

Cüzzam Hastalığın Türleri

  • Lapramatöz cüzzzam parlak kırmızı tam yuvarlak olmayan döküntüler görülür ve baştan aşağı saran bu tür hastalığın en ağır aşamasıdır. Lepton adı verilen kahverengi lekeler damak delinmesi ve burun döküntüsü gibi sonuçları vardır.
  • Tüberküloit cüzzam sinir sistemini etkisi altına olan bu tür yüzde felç, ellerde içeriye doğru bükülme görülür.
  • Borderline cüzzam hem lapramatöz hem de tüberküloit cüzzamın bir arada bulunan hastalık türüdür.
  • İntermine cüzzam tek bir leke ile kendisini gösteren bu hastalık türü leke bölgesinde his kaybına neden olur.

Cüzzam Hastalığın Belirtileri Ve Bulaşma Yolları

Vücutta yavaş yavaş başlayan kaşıntılarla başlayıp, burun kanamaları ve burun tıkanıklığı ile devam eden bir hastalıktır. İlerleyen zamanlarda el ve ayaklarda sinirsel bozukluklar ortaya çıkar. Göz kapaklarında gerilme, yüzde dökülmeler görülür ve burun ve ağız salgısıyla vücuda yayılır. Genellikle kalıtımsal olan bu hastalık annenin sütü, uzun süre yakın temas ile bulaşan bir hastalıktır. 3 ve 5 yaşlarında oluşma riski daha fazladır. Genetik olarak cüzzam hastalığı var ise bulaşma olasılığı daha yüksektir.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir