Oca 2, 2019
287 Views
0 0

Çoban Yıldızı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Written by

Gök bilimcilerin merak konusu olan araştırmalardan birisi de yıldızlar ve gezegenlerdir. Gökyüzüne konu olan yıldız mı yoksa gezegen mi olduğu konusunda muhalefete neden çoban yıldızı da bunlardan biridir. Araştırmacılar neticesinde çoban yıldızının bir yıldız değil gezegen olduğu anlaşılmış ve çoban yıldızı bu saatten sonra Venüs gezegeni olarak adlandırılmıştır. Güneş Sistemi içerisinde yer alan gezegenlerden birisi olan çoban yıldızı yani Venüs gezegenler içinde ikinci sırada yer almaktadır. Venüs gezegenini diğer gezegenlerden ayırt eden pek çok özellikleri bulunmaktadır. Bunları sırasıyla açıklamaya çalışacağız. Bu özelliklerden en önemli olan ve dikkat çekeni Venüs gezegeninin Güneş Sistemi içinde ters yönde dönen tek gezegen olarak bilinmesidir.

Çoban Yıldızının Özellikleri

Çoban yıldızının yani Venüs gezegenin özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Belirttiğimiz gibi çoban yıldızı yani Venüs gezegeni Güneş Sistemi içinde ters istikamette dönen tek gezegendir.
  • Venüs gezegenine eski Yunan medeniyetinde çok önem verilmiş ve bu nedenle Afrodit ile bu gezegen anılmıştır.
  • Venüs gezegeninin güneş etrafında döndüğü gün sayısı dünyamızınkine yakın sayıdadır. Bu nedenle dünya gezegeni ile akraba olarak anılan gezegendir.
  • Venüs gezegeni diğer gezegenlere göre değişik özellikler gösterdiği için olağan dışı kuvvetlerin özelliğini taşıdığı savunulmaktadır.
  • Venüs gezeni taşımış olduğu bu özelliklerden dolayı burçlar konusunda sık sık adından bahsedilmiştir.

Venüs gezegenin çarpıcı ve diğer gezegenlerden ayırt edici özelliklerinden biriside çıplak gözle görülen tek gezegen olmasıdır. Venüs gezegeni bu özelliğinden dolayı diğerlerinden farklı bir yere sahip bir gezegendir. Tüm bu saymış olduğumuz özellikler Venüs gezegenin diğer gezegenlere göre çok daha farklı özelliklere sahip olduğunun kanıtıdır.

Çoban Yıldızı Pek Çok Medeniyette Araştırma Konusu Olmuştur

Çoban yıldızı tek bir medeniyette değil pek çok medeniyette araştırma konusu olmuştur. Çoban yıldızının tanınmışlığı M.Ö 1700’lü zamanlara kadar dayanmaktadır. Bu dönemlerden beri çoban yıldızı yani Venüs gezegeninin özellikleri araştırılmakta ve bilinmektedir. Venüs gezegeni hakkında bilgilere en eski tarihlerde yer alan Eski Babil eserlerinde rastlanmaktadır. Mezopotamya’da da bu gezegenin sır olması ortadan kalkmıştır. Venüs gezegeninin sabah yıldızı ve akşam yıldızı olarak anılması eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır.

Article Tags:
Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir