Tem 5, 2019
32 Views
0 0

Çoban Yıldızının Diğer Medeniyetlerce Yorumu

Written by

İnsanlık tarihi başladığından bu yana insanların gökyüzüne hep özel bir önemi olmuştur. Bazı topluluklar inançlarını bile gökyüzü ile bağdaştırmıştır. Türklerin Gök Tanrı adını verdikleri tanrıları olduğunu pek çoğumuz biliriz. İşte gökyüzü insanlık için eskiden beri hep ilgi odağıydı. İnsanlar sürekli güneşi, yıldızları merak ediyor kendi dünyalarının özelliklerini sorguluyorlardı. Eski topluluklar tarafından en çok ilgi gösterilen o zamanki yıldızlardan biri de Çoban Yıldızıydı.

Çoban Yıldızı Nedir ?

O zamanlar insanlar tarafından ilgi odağı haline gelen bu yıldızın daha sonra yıldız değil de bir gezegen olduğu anlaşılmıştır. Hem de ne gezegen! Bunu makalenin ilerleyen bölümlerinde anlayacaksınız. Çoban yıldızı yani diğer adıyla Venüs, eski Yunan uygarlığından beri insanlığın hep gözdesi olmuştur. Eski Yunan Medeniyetinde tanrıça Afrodit ile özdeştirilen Venüs gezegeni, gördüğü ilginin hakkını fazlasıyla vermektedir.

Yapılan çalışmalar sonucunda bu gezegenin M.Ö. 1700 yıllarında bile bilindiği sonucuna bizi ulaştırmıştır. Bu sonuca ulaşmamızda büyük etkisi olan eski Babil Metinleri ile birlikte Mezopotamya adı verilen bölgedeki birçok uygarlığın astronomi konusunda bilgisi olduğu gerçeğini göstermiştir. Tıpkı eski Yunan uygarlıklarında olduğu gibi Babilliler de Çoban Yıldızına büyük bir önem vermiştir.

Eski Yunan Medeniyeti’nde Venüs sabah görünürse Sabah Yıldızı, akşam görünürse Akşam Yıldızı olarak adlandırılmaktaydı. Bu 2 farklı isimi 2 farklı yıldıza verdiğini sanan Yunan Medeniyeti, bu yanlışı Pisagor iki yıldızın da aynı yıldız yani Çoban Yıldızı olduğunu kanıtlayınca fark etmiştir.

Venüs Gezegeni (Çoban Yıldızı) Özellikleri

Eski Yunan Medeniyeti’nde ‘ mistik güçlerin merkezi ‘ gibi önemli bir sıfata sahip olan Venüs gezegeni diğer gezegenlerden bazı özellikleriyle ayrılmaktadır. Dünyaya en yakın gezegen olan Venüs gezegeninden günümüzde de burç yorumları konusunda büyük ölçüde faydalanılmaktadır, kim bilir, belki de Yunanlıların verdiği sıfatla bir ilgisi vardır.

Venüs gezegeni diğer gezegenlerin aksine ters yönde dönmektedir. Bu Heraklit tarafından kanıtlanmıştır. Ayrıca Güneş sisteminde çıplak gözle görülebilen tek gezegendir. Belki de eski medeniyetlerin ilgisinin bu gezegene yönelmesinde çıplak gözle görülmesinin etkisi vardır.

Güneş sistemindeki en sıcak gezegen olan Venüs gezegeni şuan da ilgi odağı olan gezegenlerden biridir ve daha farklı özelliklerinin keşfi için çalışmalar sürmektedir.

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir