Oca 2, 2019
210 Views
0 0

Çini Sanatı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Written by

Osmanlı koleksiyonundan hatırladığımız eşsiz ve mükemmel sanat dallarından birisi olan çini sanatı dekoratif amaçlı cami ve türbelerde, köşk ve sarayların süslenmesinde ve günümüzde de porselen süs eşyası ve kap kaçak ve tabaklarda da kullanılmaktadır. Görüldüğü üzere çini sanatının etkilerini hemen her dönemde ve çeşitli alanlarda yoğun bir şekilde görebilmekteyiz. Oldukça başarılı ve görsel efektlerle etki altında bırakan çini sanatı geçmişten bugüne sanat dalları arasında önemli bir yeri olan ve oldukça tutulan ve beğenilen bir sanat dalıdır. Süslemelerde, dekorasyonlarda ve tarihi atmosferi canlandırmada tercih edilen çini sanatı geçmişten bu yana ilgi görmeye devam eden sanat dallarından birisidir.

Çini Sanatının Görüldüğü Alanlar

Çini sanatının görüldüğü alanları özetlersek genel olarak Çini sanatının görüldüğü alanlar olarak;

  • Cami ve türbe süslemeleri gibi tarihi ve kültürel dokuyu tazeleyen alanlarda çini sanatı oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Geçmişteki kültürel ve manevi etkileri yansıtan cami ve türbelerimiz bu şekilde çini süslemeleriyle daha ayrı bir önem ve etkiye sahiptir.
  • Köşk ve saraylarda kullanılan çini sanatı şaşalı yaşamı gözler önüne sermek için asilzade kişilerin yaşam tarzını ön plana çıkarmak için tercih edilmektedir. Saray ve köşklerde dış ve iç cepheler için süsleme ve dekoratif amaçlı çini sanatı izleri yoğun olarak görülmektedir.
  • Dekorasyon amaçlı kullanılan çini sanatı vazo, sürahi, süs eşyası gibi pek çok yerde süs amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Çini Sanatının Yaygın Olduğu Eserler ve Çini Sanatı Ustaları

Çini sanatının yaygın olarak kullanıldığı yerler olarak cami ve türbelerin olduğunu belirtmiştik. Bu cami ve türbeler içinde çini eserlerinin izlerinin görüldüğü önemli yapıtlar içinde; Bursa Muradiye Camisi, Bursa Yeşil Camisi, Edirne Muradiye Camisi, Haseki Medresesi, İstanbul Mahmut Paşa Türbesi gibi yapıtları örnek verebiliriz.

Çini sanatıyla ünlenen ve bu dalda usta olmuş ve izler bırakmış çini ustaları içinde Baba Nakkaş, Mimar Sinan gibi isimler akla ilk gelen ve hafızalarda yer eden isimlerdir. Mimar Sinan’ın üstün deha ve zekasıyla inşa ettiği ve çini sanatının izlerinin sergilediği yapıtlar geçmişten bugüne en önemli tarihi ve kültürel miraslarımız içerisinde yer almaktadır.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir