Oca 14, 2019
126 Views
0 0

Cebelitarık Boğazı Nerededir? Özellikleri Nelerdir?

Written by

Kuran’da adı, denizlerin geçmediği nokta olarak yazılan Cebelitarık Boğazı, (İspanyolca Estrecho de Gibratar), Akdeniz’in batısıyla Atlas Okyanusu’nu birleştirir; Avrupa’yla Afrika kıtalarını da ayırır. Kuzeyde İber Yarımadası’na dek uzanan, 30 bin kişinin yaşadığı, 6,7 kilometrekare büyüklüğünde bir yarımada ve aynı adı taşıyan boğazdır.

Cebelitarık Boğazı Fiziki Özellikleri

  • Toplam uzunluğu 60 kilometredir.
  • Genişliği 44 kilometredir.
  • Derinliği ortalama 426 metredir. En sığ bölümü orta bölümleri olup, 324 metre civarındadır.
  • Spartel ve Trafalgar burnu arası en geniş bölümüdür.

Siyasi önemi oldukça yüksek olup, ismini Arap Komutanı Tarık bin Ziyad’dan almıştır. Siyasi egemenliği İngiltere, Fas ve İspanya’dadır. Yılda yaklaşık 7000-7500 gemi geçişi-dünya ticaretinin yarısı- olup, boğazın kontrolü İngiltere’dedir. Jeolojik önemi olan boğazın İngiltere için büyük stratejik önemi vardır.

Ekonomisinde İngiltere’den gelen yardımlar, transit ticaret ve internetten oynanan kumar gelirleri önemli ölçüdedir. Ayrıca turizm açısından da oldukça çekici olup, birçok gezi rotaları ve gemi turları düzenlenmiş, çok sayıda turist çeken bir bölge konumundadır.   FİFA ve UEFA üyesi olan ülke, olimpiyatlara İngiltere adına katılmaktadır.

Cebelitarık Boğazı Tarihi

Tarih boyunca 13 kez kuşatılan bölgedeki ilk kuşatma, 1309 yılında Hıristiyanlarca yapılmış, 600 yıl süren Müslüman egemenliğine son verilmiştir. Daha sonra 1501’de İspanya’ya bağlanan Cebelitarık, 1704’de kuşatılarak İngilizlerin eline geçmiştir. 1779’da başlayan ve 4 yıl süren “büyük kuşatma”da İngilizler, İspanyol ve Fransızlara karşı dağın içine kazdıkları uzun tünellerle büyük üstünlük sağlamışlardır. Birinci Dünya Savaşı’nda gemilerin sığınağı, İkinci Dünya Savaşı’nda önemli bir us olmuştur.

2002’de halkının referandumuyla İspanya ve İngiltere’nin egemenlik paylaşımına alınmıştır. 2004’de İspanya ve İngiltere Cebelitarık görüşmeleri yapmış; İspanya Cebelitarık sınır geçişlerini kolaylaştırmıştır. Bugün, İngiliz monarşisinin temsilcisi, sömürge valisi, hükümet ve parlamentodan oluşan bir yönetimle idare edilmekte; Birleşmiş Milletlere göre “kendi kendini yönetemeyen bölgeler” kategorisinde bulunmaktadır.

 

Article Categories:
Coğrafya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir