Oca 9, 2019
125 Views
0 0

Cahit Sıtkı Tarancı Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Written by

Cahit Sıtkı Tarancı 4 Ekim 1910 yılında Diyarbakır’ın Camiikebir mahallesinde dünyaya gelmiştir. Galatasaray lisesinden mezun olan yazar Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine devam etmiştir. Daha sonrada Ankara Yüksek Ticaret Okulunda öğrenim görmüştür.

Çalıştığı Yerler

Sümerbank’ta memur olarak çalışmıştır. 1939 yılına gelindiğinde Paris’e gitmiştir. Paris Radyosunda çalışarak Türkçe yayınlar spikerliğinde bulunmuştur. İkinci Dünya savaşının başlaması ile birlikte geri dönmüştür. Askerliğini yapmasının ardından bir süre babasının iş yerinde çalışmıştır. Ankara’da çevirmenlik yapmıştır. Toprak Mahsulleri Ofisi ve Çalışma Bakanlığında görev almıştır. Geçirmiş olduğu felç nedeni ile konuşma özelliğini kaybetmiştir. Tedavi için Viyana’ya götürülmüştür. Ancak götürüldüğü Viyana’da 12 Ekim 1956 yılında kırk altı yaşında hayatını kaybetti.

Eserleri

Mektup; Ziya’ya Mektuplar

Hikâye; Cahit Sıtkı’nın Hikâyeciliği ve Hikâyeleri, Bütün Şiirleri

Şiir İle İlgili Değerlendirmesi

“Şiir, ulaşmak istediği esas mefkuredir” ilk değerlendirmesidir.

İkinci değerlendirmesi “Şekilsizlik içinde güzellik avına çıkanlar, kendi kendilerini avutmaktan başka bir şey yapmazlar” şeklindedir.

Üçüncü ve son olarak gerçekleştirdiği yorumu ise “Şiirdeki esas rol, kelimelerin istifidir” şeklindedir.

Yazılarının Yayınlandığı Yerler

Yazar ilk şiirlerini Muhit, Servet-i Fünun ve Uyanış dergilerinde yayınlanmıştır. Yazarın yazdığı ilk şiirleri hece ölçüsünün alışılmış kalıbının dışında bir şekilde yazılmıştır. Kendi döneminin en çok okunan şairleri arasında yer almaktadır. İlk şiir kitabı olan “Ömrümde Sukut” 1933 yılında yayınlanmış olan bir kitaptır. Fransız şairlerinin etkisinde kalan bir yazardır. Yazarın şiirlerinde hem yalnızlık hem de ölüm temaları ağırlıklı olarak bulunmaktadır.

Article Categories:
Kimdir · Sanat · Yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir