Tem 5, 2019
27 Views
0 0

Cahiliye Dönemi ve Hakkında Tüm Detaylar

Written by

Araplarda İslamiyet öncesi dönem olarak adlandırılan Cahiliye Dönemi, insanların pek çok farklı adet edindiği ve bazılarını vahşice uyguladığı dönemlerden beridir. Normalde cahiliye denince bu dönemin okuma yazma bilinmeyen bir halk tarafından yaşanan dönem olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu döneme ismini veren okuma yazma değil, insanların insanlık dışı davranışları. Gelin birlikte bu dönemi enine boyuna inceleyelim.

Cahiliye Dönemi Nedir ?

Hz.İsa’dan Hz.Muhammed (S.A.V.) dönemine kadar süren döneme cahiliye dönemi denilmektedir. Bu dönem arapların pek çok farklı ve mantıksız adetleri, uygulamaları vardır. Özellikle kadına hiç değer verilmeyen bir dönem olarak geçen ve kadına tıpkı bir eşyaymış gibi davranılan bir dönem olarak bilinen cahiliye dönemi, Hz.Muhammed’in peygamberliği sonucunda yavaş yavaş yok olmuştur. İnsanlar İslamiyet ile bir aydınlanma yaşamış ve bu aydınlanma sonucu saçma adetlerini terk etmişlerdir.

Cahiliye Dönemi İnsanı

Makaleye girişimizde bu dönemin adını almasının okuma yazma ile ilgili olmadığını söyledik ama bu sizi yanıltmasın. Okur yazar kesimin toplumda oldukça düşük bir oranda olduğunu söyleyebiliriz. Bu dönemde insanların tanrı inancı var, putları da tanrı ile bir aracı gibi kullandıklarını söyleyebiliriz. Bu nedenle putlara da oldukça kutsal olarak bakıyorlar ve kendilerini tanrı ile yakınlaştırdıklarını düşünüyorlar.

Şarap o dönemin en meşhur içeceklerinden biri, o dönemin şiirine de konu olmuş, içmeyenin adeta ayıplandığı bir içecek olduğunu söyleyebiliriz o dönemde. Şarabın dışında kumar da kötü alışkanlıklardan biri. Bu insanlar kumarı gerçekten bir hayli seviyorlar ve olur olmadık şeyler üzerine de kumar oynuyorlar. Kumar o dönemin en popüler geçim kaynaklarından biriydi ve kumar meclislerine katılmayanlar ayıplanırdı.

O dönem insanının diğer bir alışkanlığı ise falcılıktı. Evet falcılık oldukça rağbet görüyordu ve olur olmadık şeylerden fal bakılıyor ve yorumlanıyordu. Genelde fal bakmak için birçok insan tarafından ‘ fal okları ‘ kullanılıyordu. İnsanlar başlarına hayırlı bir şey gelip gelmeyeceğini yahut kötü bir musibet gelip gelmeyeceğini bu fal oklarıyla tayin ederdi.

Cahiliye dönemi ve kadın başlığında da buna değineceğiz ancak o dönem insanların diğer bir kötü özelliği de fuhuştu. Evet fuhuş oldukça yaygındı ve kadın çok değersiz olduğu için insanlar eşlerini tıpkı bir eşya gibi satıp fuhuşa ortak edebilirdi. Bazıları da kendi isteğiyle fuhuş yapmak isterse evlerine bir bayrak asarlardı ve para karşılığı kişiler ile birlikte olurlardı. Kocası onun fuhuşa ortak olmasına isterse kadın, birçok şeye hayır diyemediği gibi buna da hayır diyemezdi çünkü o dönemde kadın çok ezilmişti.

Cahiliye Dönemi ve Kadın

Ara ara değindik ama burada biraz daha detaya ineceğiz. Bu dönemde bir eşya ile bir kadın aynı statüdeydi. Hatta belki böyle diyerek o dönem kadınına fazla bir değer bile yüklemiş olabiliriz. Çünkü bir eşya ne ise o dönemde de kadın oydu cahiliye dönemi insanı için. Kadın hiçbir şeye hayır diyemezdi, adeta bir köleydi.

Erkekler o dönemde çok eşliydi, ben gidip şununla evleneceğim derse kadın buna da hayır diyemezdi. Erkekler eşlerini diledikleri zaman boşayabilirdi buna kimse karışamazdı ancak kadın kocasından boşanmak isterse erkeğe bir miktar para teklif edilirdi. Eğer para da yoksa kadın kocasına bağımlı olarak yaşamak zorundaydı.

Fuhuş gibi kötü uygulamalarda kadının yerini zaten anlatmıştık. O dönem kadın değersiz olduğundan dolayı insanlar kızlardan hemen kurtulmak isterdi. Kız çocuklarının diri diri gömülmesi uygulamasının sözde dayanağını artık anlamışsınızdır diye umut ediyoruz.

Cahiliye Dönemi ve Hayvanlar

O dönemde hayvanlar ile de ilgili saçma adetler vardı. Örneğin bir deve 5 yavru birden verdiğinde 5. yavru erkek olursa o devenin sütünü sağmak ve o deveye binmek onların inancında haram sayılırdı. Develer ile ilgili bir diğer adet ise deve sahibi tarafından putlara adanırsa o deveden herhangi bir şekilde yararlanmak da haram sayılırdı. Koyunlar ile ilgili de adetleri vardı. Eğer yeni doğduğunda dişi ise onu sahiplenirlerdi ancak erkek doğmuşsa onu putlara adarlar ve kutsal kabul ederlerdi.

Aslında bu alt başlığa bile baktığınız zaman hayvanlara bile kadınlardan daha fazla değer yüklendiğini görmek mümkün.

Cahiliye Döneminde İnsan Hakları

Bu alt başlığı sanki o dönemde insan hakkı varmış gibi açtık ama bir nebze bile insan haklarına saygı yoktu. Kölelik sistemi vardı insanlar kölelerine sanki onlar bir eşyaymış da onlar sahipleriymiş gibi dilediklerini yapabilirlerdi. Buna kimsenin sesini çıkarma hakkı yoktu, emrederlerdi, işkence ederlerdi, çalıştırırlardı… Kölelik bile başlı başına yeterli iken bununla da sınırlı kalmıyor insan hakkı yokluğu.

O dönemde insanlar topluluklar halinde yaşıyorlardı ve insanlar arasındaki ayrımcılık yetmezmiş gibi bir de toplumlar arası ayrımcılık vardı. Güçlü olan toplum daima zayıfı ezerdi ve zayıf da tıpkı bir köleymiş gibi sesini çıkaramazdı. Düzen buydu…

Adalet ve hak hukuk sistemi açısından ele alacak olursak kısasa kısas mantığı olduğunu söyleyebiliriz ancak bu alandaki kayda değer ilerlemelerini de Hz.Muhammed (S.A.V.) döneminde yapmışlardır.

Gördüğünüz gibi hiçbir açıdan elle tutulur bir tarafı olmayan bir dönem Cahiliye Dönemi.

Article Categories:
Tarih

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir