Oca 30, 2019
82 Views
0 0

Büyük İskender Kimdir?

Written by

Büyük İskender 13 yıl içinde neredeyse dünyanın yarısını almış M.Ö 3000’li yıllarda yaşamış büyük bir komutandır. Diğer ismi ise Megas Aleksandros olan büyük İskender atına çok önem vererek heykelini ve paraya resmini bile koymuştur. Büyük İskender’in babası Makedonya kıralı II. Filip, annesi ise asil bir aileden gelen yunan asıllı bir Olimpiya’dır. Babasının suikast sonucu öldürülmesinden sonra 20 yaşına gelmeden tahta çıkmış beraberinde birçok ayaklanma çıkmıştır. Daha bebek olan üvey kardeşini ve belirli devlet adamlarını öldürmüştür.

Büyük İskender’in Savaşları

 Kral olduktan sonra korinos’taki Helen birliği meclisin başkomutanı seçilmiştir. Makedonya’ya dönen Trakyalıları işgal ettikten sonra Makedonya’yı işgal edip dağıtmaya çalışan İliryalıları bozguna uğrattı. Çok küçük yaştan beri kendisinin bir savaşçı olduğunu ve fethetmek için yaratıldığını iddia etmiştir. Atinalıların yardımıyla Makedonya’ya karşı ayaklandı ve Thebes şehrini yakıp yıkarak Atinalılara egemenliğini ilan etti. Kuzeyden sonra doğuya giderek Perslerin güç kaybetmesinden faydalanarak savaş hazırlığına başladı.

Gronikos’da ilk kez karşı karşıya gelen Makedonyalı ile Persliler, Perslilerin stratejik bir hata yapmasıyla büyük İskender hücuma geçti. Perslilerin geri çekilmesiyle büyük İskender savaşı kazandı. Perslileri yenen büyük İskender’e Asya kapıları açılmış oldu. Daha sonra Darius büyük İskender’den intikam almaya açılsa da başarılı olamadı. Büyük İskender tekrar Perslileri yenilgiye uğratarak darius’un ailesini tutsak etti. Davirus’un barış isteğini kabul etmeyen büyük İskender’e karşı yeni bir ayaklanma başlatsa da yine başarılı olamadı ve büyük İskender Perslileri büyük bir zaferle mağlup etti.

Büyük İskender’in Ölümü

Büyük İskender 33 yıl yaşamasına rağmen kısa sürede birçok yeri fethetmiştir. Büyük İskender’in ölüm şekli bazı teorilerde sıtma hastalığından öldüğünü bazı kaynaklarda ise sineklerin batı Nil virüsü bulaştırması sonucu öldüğünü söylemektedir. Bazı bilim adamları ise yunanlılar tarafında kusturucu özelliği için kullanılan, fazla kullanıldığı taktirde insanı zehirleyen akçöpleme adı verilen bir bitkiden dolayı öldüğünü öne sürülmüştür. Büyük İskender’in düşmanı çok olduğu için zehirlenme ihtimali daha yüksek olduğuna karar verilmiştir. Hindistan’ı aldıktan sonra Arabistan’ı almayı planladığı sırada ölmüştür.

 

Article Categories:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir