Oca 26, 2019
121 Views
0 0

Bowling Nedir? Nasıl Oynanır?

Written by

Bowling sporunun ilk olarak, milattan önce 3200 yıllarında Mısırlılar tarafından oynanmış kadar olduğu bilinmektedir. Bunun doğrulunu, arkeolojik kazılardan çıkan taş toplar ve lobut benzeri nesnelerden öğrenmekteyiz. Bowling herkesin oynayabileceği eğlenceli bir oyundur. Aynı zamanda strateji ve koordinasyon gerektiren de bir sporudur. Bowling, özel bowling topları ve 10 adet lobut ile topun yuvarlanması için kullanılan 18 metre uzunluğunda bir düz zeminden oluşmaktadır.

Bowling Nedir?

Bowling oyunu, özel olarak üretilmiş toplar ve 10 adet lobut adı verilen nesnelerin, düz bir hattın sonunda özel bir şekilde dizilmesi ve bu lobutları devirmek üzerine kurulmuş olan bir salon sporudur. Atış yapılan her bir topun türleri ve ağırlıkları farklıdır. Amaç tek top atışı ile lobutların hepsini devirmektir ama bir kısmını devirerek de çeşitli puanlar kazanılır. Bowling oyun hattının uzunluğu 18 metredir.

Bowlingin Genel Kuralları

Oyun boyunca bowling ayakkabısı giyilmelidir ve bowling topunu atarken düşmemek için ayakkabıların altlarının kuru ve temiz olması gerekmektedir. Bowlingin Atış Kurallarına göre, atış önceliği atış hazırlığını tamamlamış atış alanına ilk çıkmış olan oyuncunundur. İki oyuncu aynı anda atışa çıkarsa, öncelik sağ taraftaki oyuncuda olur. Bowling atışını tamamlayan oyuncu diğer oyuncuların dikkatini dağıtacak hareketlerden kaçınmalıdır.

Bowling oyunu esnasında, salondaki “house ball” toplarından kullanılacaksa, kişinin kendisine uyan ağırlıkta ve parmak boyunda bir top seçmesi ve oyunu tek topla tamamlaması gerekmektedir. Tek top kullanmak aynı zamanda atış yaparken daha dengeli ve başarılı olunması sağlayacaktır.  Mekanizmaların sağlıklı çalışması için ilk atılan top geri gelmeden, ikinci atış yapılmamalıdır. Topları alırken iki eli birden kullanmak, kanaldan gelen diğer toplar yüzünden istenmeyen kazalar olmaması açısından önemli bir konudur.

 

Article Categories:
Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir