Tem 7, 2019
28 Views
0 0

Boşanma Davası Nasıl Açılır ?

Written by

Çiftler herhangi bir anlaşmazlık sapağına girdiklerinde ve bu sapaktan çıkamadıklarında genellikle boşanmaya gitme yolunu tercih ederler. Bir evliliğin başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olan boşanmak kimi zaman bazı şeylere çare de olabilmektedir. Davalarının birkaç farklı çeşidi bulunan boşanma olayı, boşanma sebebine göre davayı da şekillendirmektedir.

Boşanma Davası Hakkında Bilgiler

Boşanma davaları anlaşmalı boşanma davaları ve tek taraflı boşanma davaları gibi farklı çeşitlerde incelenmektedir. Eğer çiftler davanın hemen sonuçlanmasını ister ve boşa zamanlarını harcamak istemezlerse birlikte anlaşarak anlaşmalı boşanma davasına girerler ve bu dava yaklaşık 2-3 ay içinde sonuçlanır.

Eğer şiddet, istismar gibi olaylardan dolayı tek taraflı bir boşanma davası söz konusu ise bu davanın süresi uzayabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında 2-3 ay olan bu süre burada 2-3 yıla kadar çıkabilir. Tek taraflı boşanma davası için elbette illa bir şiddet, istismar gibi olayın yaşanması zorunlu değildir, evlilikte biri rahatsızsa ve diğeri boşanmak istemiyorsa tek taraflı olarak bu davayı açabilir.

Son zamanlarda oldukça sık sorulan bir soru olan avukatsız boşanma davası açılır mı sorusunu cevaplayacak olursak, evet, avukatsız boşanma davası açılabilmektedir. Ancak bu denli önemli bir olayda ortada çocuk gibi faktörler de varsa uzman bir avukattan destek almanız en doğru seçim olacaktır. Fakat dediğimiz gibi avukat meselesinde herhangi bir zorunluluk yoktur.

Boşanma davası maliyetine göz atacak olursak tazminat gibi faktörlere bağlı olarak ve elbette ki evliliğin dinamiklerine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel maliyete bakacak olursak yine evliliğe bağlı olarak nafaka gibi durumları göz önünde bulundurmamız iyi olacaktır.

Boşanma davasının hızlı sonuçlanması için çiftlerin çekişmeye girmemesi gerekmektedir. Eğer çekişmeler uzarsa haliyle dava da uzayacaktır ve 2-3 yıl gibi korkunç zamanlar karşımıza gelecektir. Ancak bahsettiğimiz gibi anlaşmalı boşanma davasında 2-3 aylık bir süre zarfı içerisinde çiftler diretmez ise tek celsede boşanabiliyorsunuz. Hatta durumun aciliyetine göre bu birkaç günü de bulabilmektedir.

Çiftler açısından oldukça zor olan bu durumu aşmak için dava niyetinde olan takipçilerimize kolaylık diliyoruz. Umarız her şey gönlünüzce olur ve boşanma kararınızın arkasındaysanız hızlıca boşanabilirsiniz.

Article Categories:
Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir