Oca 3, 2019
122 Views
0 0

Bor Nedir? Nerelerde Çıkarılır? Kullanılır?

Written by

Dünyaca önemli olan bor madeninin kullanımı eskilere kadar dayanmaktadır. Yaklaşık 4000 yıl önce çıkarılan bu maden ilk olarak Tibet’te kullanılmıştır. Daha sonraki dönemlerde Sümerliler ve Hititler gümüş ve altın işçiğinde kullanmış, eski yunan temizlik işlerinde, Araplar ilaç yapımında, mısırda mumyalama ve Rusya’da cam işlerinde kullanılmıştır. Günümüzde ise birçok alanda kullanılmaktadır.

Bor nedir?

  Dünyada bor madeni rezervi açısından Türkiye birinci sıradadır. Periyodik tabloda B ile gösterilen atom ağırlığı 10,81, atom numarası 5, yoğunluğu 2,84 gr, erime noktası 2300 derece, kaynama süresi 2550 derece olan metalle metal arası yarı iletken özelliğine sahip bir elementtir. Genellikle doğada tek başına değil başka bir elementlerle birlikte bulunur ve tabiatta yaklaşık 230 çeşit bor madeni bulunur. Oksijenle etkileşime yatkın bir maden olduğu için çok çeşitli bor-oksijen bileşimi bulunmaktadır. Bor-oksijen bileşimine borat denilmektedir.

Bor Madeni Kullanım Alanları

  • Cam sanayi, nükleer sanayi, seramik sanayi
  • Askeri ve zırhlı araçlar, otomobil sanayi, koruyucu
  • Elektronik elektrik sanayi, otomobil sanayi, ilaç ve kozmetik sanayi, enerji sanayi
  • İletişim araçları, inşaat ve çimento sektörü, kâğıt sanayi
  • Tekstil sektörü, tıp, kimya sanayi, temizleme beyazlatma sanayi, tarım sektörü

Gibi birçok alanda kullanılan önemli bir madendir. Bunların dışında kauçuk ve plastik sanayi, fotoğrafçılık, havai fişek gibi patlatıcı maddeler, petrol boyaları, yanmayan erimeyen boyalar, zımpara aşındırıcı, ileri teknoloji araştırmaları, manyetik cihazlar ve mumyama gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Zırhların dışında ve kurşun geçirmeyen yeleklerde, kameraların optik camlarında, deterjan ve sabun gibi temizlik malzemelerin mikropları öldürmesinde, tarımda gübre olarak, cıva kurşun gümüş gibi atık maddelerin sudan ayrışmasında, iletişim araçlarında enerji olarak, yakıt tüketiminde, kanser tedavilerinde kullanılan önemli madenlerden birisidir.

Türkiye’de Bor Çıkarılan Yerler

  Dünyada en fazla ve en kaliteli bor madenleri Türkiye’de çıkarılmaktadır. Türkiye’nin batı ve orta bölgelerinde Seyitgazi, Eskişehir, Balıkesir, Kütahya, Bigadiç, Mustafakemalpaşa(bursa), Emet (Kütahya), kırka (Eskişehir), kestelek ( bursa) ve sultançayırı’da çıkarılmaktadır. Ülkemizde boraks madenin çıkarımı 1968 yılında Bandırma’da yapılmıştır. Boraks üretilirken öğütülmüş kalsine, kolemanit gibi çeşitli maddeler reaksiyona uğratılır ve CaCo3 adı verilen çamur elde edilir. Elde edilen bu çamur süzülür ve elde edilen çözeltiyi kristalleştirilerek kurutulur.

Article Categories:
Coğrafya · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir