Oca 3, 2019
193 Views
0 0

Blaise Pascal Kimdir?

Written by

Blaise Pascal 1623 yılında doğmuştur. Pascal öğrenim hayatına Paris’te başlamıştır, babası gibi matematiğe olan ilgisi küçük yaşlarda hızlanmıştır. Geometri bilgisi hiç olmadığı halde çeşitli önermelerin cevaplarını bulmuştur. Paris Mersenne Akademisine kabul edilmiştir. Burada daha 14 yaşındayken ilmi tartışmalara davet edilmiştir. 16 yaşında ilk yazısını yazmış ve 18 yaşında da bir hesap makinesı icat etmiştir. Fizik kanunlarına dair bilgilerinin ışığında da Pascal Kanunlarını çıkarmıştır. Bilim adına çalışmalarına son sürat devam etmektedir.

Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür olarak tanınan Pascal, Hıristiyan inançlarını savunan felsefi tezleri ile kendine özgüdür. Matematik alanında hep babası tarafından eğitilmiştir. Pascal mantığına göre Tanrı’nın gerçekten var olmadığını kesin olarak bilmenin imkansızlığı yanı sıra ona inanarak insanın kendini garanti altına alması mantığında olunmasını savunmuştur. Hızlı bilim çalışmalarının arasında ne yazık ki küçük yaşlarda başlayan sağlık sorunları ilerleyen yaşlarında daha da artmış ve 39 yaşındayken vefat etmiştir.

Pascal Ve İcatları 

Pascal 19 yaşındayken aritmetik işlemlerini mekanik olarak yapılması için bir hesap makinesi icat etmiştir. Sadece teorik bilimlerde değil,deneysel bilim açılarında da çalışmalar yapmış, hava basıncı ile ilgili deneylerle hava basıncının düşme ve çıkmasını keşfetmiştir. Pascal üçgeni keşfi de ona aittir.

Pascal ve Din

Pascal dini bütün bir Katolik olup, ancak kötümser bir insanlık sıfatını taşımaktaydı. İnsanların endişe ve umutsuzluk arasında olduğunu düşüncesinde, değersiz bir varlık görüntüsünde ve dünyada geçirilen sürenin anlamsızlığını savunurdu. Bu kadar kötümser duygular beslerken Tanrıya olan inancında da kendini garanti altına alarak inanç beslemesi mantığındaydı.

Pascal ve Düşünceler Kitabı 

Düşünceler Pascal’ın felsefeyle ilgili en meşhur kitaplarından biridir. Kitapta din, hayat, bilim, Allah inancı işlenmektedir. Kitapta ana tema Allah yoksa ona inanmakla bir şey kaybetmeyecek, fakat varsa inanmamakla da çok şey kaybedilecek. Bu düşüncelere istinaden yaşadığı dönemde kitap yayınlanmamış,ölümünden sonra yayınlanmıştır.

  • Pascal Fransız matematikçi ve filozoftur.
  • Küçük yaşlarda geometri,matematik ve fizik alanlarındaki kendine has deneyleri ve icatları ile bilime hizmet vermeye başlamıştır.

3- Pratik deneylerinin yanı sıra yetenekli bir araştırmacıdır.

4- Matematiğin gelişimine katkıları büyüktür.

5- Çok genç yaşta sağlığının iyi olmaması sebebiyle vefat etmiştir.

Pascal uykuyu hiç sevmeyen bunu vakit kaybı olarak gören bir kişilik olup, sağlığını her zaman geri plana atması sebebiyle çok genç yaşlarda sorunlar yaşamaya başlamıştır. Şiddetli baş ağrıları, mide ağrıları bu sorunların başında gelmiştir. Her şeye rağmen o hep çalışmıştır ancak ömrü 39 yaşına kadar devam edebilmiştir.

Article Categories:
Bilim · Kimdir · Matematik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir