Tem 11, 2019
40 Views
0 0

Biyoloji Dersi Nasıl Çalışılır ?

Written by

Ortaöğretim programının en önemli derslerinden biri olan biyoloji, genelde matematik zekası ağır basan öğrencilerin zorlandığı ders olarak karşımıza çıkmaktadır. Temelde baktığınızda pek de sıkıcı olmayan zevkli konulardan oluşan bu ders, doğru çalışıldığında başarıya ulaşılabilecek bir derstir. Biyoloji dersinde başarıya ulaşmanız için dikkat etmeniz gereken noktaları sunduğumuz bu yazıyı keyifle okumanızı dileriz.

Biyoloji Dersi Nasıl Çalışır ?

Biyoloji dersi, temel olarak canlılık bilimi üzerine inşa edilmiş, canlı ile ilgili hemen her konuyu inceleyen bir derstir. Genelde birçok kişi tarafından ezbere dayalı bir ders olarak nitelendirilirse de aslında mantığı anlaşılınca oldukça kolay bir derstir.

Genel olarak uzmanlar bu dersin yazarak çalışılmasını tavsiye ediyor. İlk önce konunun okunup pratik olarak benimsenmesi, beynimizde konunun yer edinmesini sağlayacaktır. Temel anlamda bildiğimiz konuyu da detaylarıyla ve anlayacağımız biçimde kağıda dökünce o konuyu büyük ölçüde halletmiş oluyoruz.

Bazıları ise zihin haritası denilen bir yöntemi biyoloji için öneriyor. Ortalama A3 boyutunda bir kağıda uygulayabileceğiniz bu harita, o dersin konusunun en önemli noktalarından oluşuyor ve dallandırarak ilerliyorsunuz. Örneğin ortaya o konuyu yazıp o konuyla ilgili alt başlıkları dal çizerek hallediyorsunuz, şaka yapmıyoruz gerçekten dal çiziyorsunuz :), farklı renkler kullanmanız oldukça önemli olan bu teknikte konuyu ezberlemekten ziyade şekli ezberlemek yeterli oluyor.

Örnek vermek gerekirse dolaşım sistemini bir konu olarak düşünebilirsiniz. Ortaya bu konuyu merkez aldıktan sonra, atıyorum dolaşım sistemindeki damarlar için ayrı bir dal açabilirsiniz, ondan sonra da atardamar için ayrı, toplardamar için ayrı, kılcal damar için ayrı ayrı damarlar açabilirsiniz. Bu damarların önemli özellikleri için kendi içinde ayrı dallar da açabilirsiniz. Neticede sadece şekli aklınızda tutmak ve neyin nerede olduğunu bilmek yeterli olacaktır.

Bir başka farklı çalışma yöntemi ise konu anlatımlı kitaptan yahut ders kitabından konuyu okuyup sesinizi bu esnada kaydetmeniz olacaktır. Bu esnada kaydettiğiniz sesinizi yatarken ve toplu taşıma gibi yerlerde dinleyebilirsiniz. Sık sık dinlediğiniz bu ses hafızanızda yer edinecektir ve bu da konuyu benimsemenize yardımcı olacaktır.

Article Categories:
Biyoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir