Tem 7, 2019
40 Views
0 0

Birikim Yapmak için Altın Değerinde Tavsiyeler

Written by

Birikim yapmak birçok kişinin hayalidir. Kendi kurdukları hayaller doğrultusunda ya da yolunda emek sarf ettikleri hedefler doğrultusunda birçok insan birikim yapmak ve bu birikimi kendi faydasına harcamak ister. Ağza kolay da gelse birikim yapmanın kendisi pek de kolay değildir. Birikim yapmayı zorlaştıran insanların bunu sürdürememesi ve bazı konularda kendilerini engelleyememesidir. Bugün bunların hepsini göz önünde bulundurarak size birikim yapmak için birkaç tavsiye vereceğiz.

Para Biriktirmek için Değerli Tavsiyeler

Kumbara!

Evet, kumbara bu işin en önemli araçlarından birisi. Ben daha sıra dışı tavsiyeler bekliyordum diye hayal kırıklığına kapılmayın. Evet kumbara çok klişe kaçıyor olabilir yahut kumbara olmadan da biriktiririm diyor olabilirsiniz. Ama gerçekten birikimi fazlaca etkiliyor.

İnsan bir şey için emek verdiğinde bunun sonucunu görmek ister, örneğin bir sınava çalıştığında bunun sonucunu belgelenmiş bir şekilde görmek ve kendinizle gurur duymak istersiniz. Kumbara bu kadar gurur duyulacak bir şey olmasa da biriktirdiğiniz parayı görmeniz yahut kumbaranın ağırlığını hissetmeniz, sizi daha çok birikim yapmaya teşvik edecektir.

Tercihen herhangi bir şekilde açılmayan kumbaralardan alabilir ve tıka basa dolduktan sonra kesici bir alet yardımıyla kumbaranızı açabilirsiniz. Kumbaranızın normal şekilde açılmaması kendinizi dizginlemenizi sağlar.

Alışkanlıklar

Siz o alışkanlıkların neler olduğunu biliyorsunuz. Alkol, sigara gibi alışkanlıklar günümüz insanının cebinin en büyük düşmanlarından. Ortalama günde 1 paket içseniz bile aylık 300-450 arası bir para heba ediyorsunuz sigaraya. Bunu yıla vurduğunuz zaman 3600-5400 arası bir sayı ile karşılaşacaksınız. 5 yıllık bir birikim düşünürsek 18000-27000 arası bir sayı bizi karşılayacaktır. Bu sadece sigara için, zararlı olsun veya olmasın rutin para harcadığınız alışkanlıklarınızı ya bitirin, ya azaltın. Ancak devamında o parayı kumbaraya atmayı ihmal etmeyin.

Mikro Hesaplar

Burayı bir örnekle taçlandıracağız türevlerini siz düşünebilirsiniz. Dolmuş fiyatının 3.50 olduğu bir şehirde işe her gün 2.75 fiyatı olan otobüs ile gitseniz günlük git gel 1.5 tl karınız, aylık da 45 tl karınız olur. Yıla vurduğumuzda 540 TL bizi birikim için bekleyecektir. Yine 5 yıllık birikim yapıyorsak 2700 TL cebimize kalacaktır. Mikro hesap ama güçlü öyle değil mi ?

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir