Tem 6, 2019
38 Views
0 0

Bir Orhan Pamuk Eseri: Masumiyet Müzesi

Written by

Orhan Pamuk’un en popüler eserlerinden biri olan Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk’un eser öncesi araştırma için yıllarını verdiği, yurt dışına çıktığı bir eserdir. Başlayınca nasıl bittiğini anlayamayacağınız kitaplardan biri olan Masumiyet Müzesi, aşk,sabır ve azim duygularını bize başarıyla yansıtmış.

Satırlardan Müzeye: Masumiyet Müzesi

Bu başlığı atmamızın sebebi kitabın bir müzeye çevrilmiş olması. Evet yanlış duymadınız, İstanbul’da yaşayan pek çok takipçimiz bilecektir. Masumiyet Müzesi kitabında karakter eşyalarından tutun da evdeki eşyalara kadar belli başlı birçok eşyaya yine kitabın adını taşıyan Masumiyet Müzesi’nde yer verilmiş. O nedenle şimdi kitabın ve projenin ciddiyetini daha iyi anlarsınız diye umuyoruz.

Kitabın konusuna baktığımız zaman yasak aşk olarak nitelendirebileceğimiz bir aşk görüyoruz diyebiliriz. Baş karakterimizin uzak bir akrabasına olan aşkı anlatılıyor, buraya kadar bile tahammül edilebilir olsa da baş karakterimiz nişanlı. İşte böyle bir aşk hikayesine şahitlik ediyoruz kitapta ve sürükleyici olduğuna emin olabilirsiniz.

Kitap kendi dünyasına sizi hızlıca çekiyor, karakter betimlemeleri olsun, konu akışı olsun, cümlelerin kalitesi olsun Orhan Pamuk gerçekten bu eserde çok iyi bir iş çıkarmış. Zaten kitabın arka kapağına baktığınız zaman da Orhan Pamuk’un Paris’teki bir müzede çekilmiş fotoğrafını görüyorsunuz. Fotoğraf altındaki yazıda da ” Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi için bilgi toplarken ” yazıyor.

Kesinlikle kaçırmamanız gereken harika bir eser. Ben kendi adıma konuşacak olursak çok kitap okumayan biri olarak beni bile kendi dünyasına hızlıca çekmişti diyebilirim.

Bu kitabın yanlış hatırlamıyorsam 8 yıllık bir araştırma sonucu ortaya çıktığı yazıyordu bir yerde, gerçekten de okuduktan sonra siz de doğru diyeceksiniz çünkü hikaye kurgusu vs. çok güzel seçilmiş ve hikaye çok güzel işlenmiş. Baş karakterimizin ” Füsun ” adlı akrabasına duyduğu aşk sıradan aşklardan değil, yasak olmasını geçtik sadece nişanlı olunması bile ortaya garip bir engel çıkarıyor.

Müzede Neler Var ?

Müzeye gitmemiş biri olmakla beraber araştırmalarıma dayanarak müzede kitapta geçen eşyaların olduğunu okudum. Örneğin Füsun’un babasının bir eşyasını o müzede bulabilirsiniz, o eşyalarla ilgili elbette kitapta bazı şeyler anlatılıyor. Müzeyi kuru kuru ziyaret etmiyorsunuz yani.

Article Categories:
Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir