Oca 3, 2019
62 Views
0 0

Biotin Nedir? Hangi Besin Maddelerinde Bulunur?

Written by

Biotin B grubu vitaminleri içerisinde yer alır. Vücut için önemli bir vitamindir. Eksikliğinde birçok soruna yer açabilir. Vücudun daha enerjik olmasına katkı sağlar, vücudumuz için gerekli olan bu vitamin kozmetik ürünlerinde kullanılmaya başlanmasıyla daha da tanınmıştır. Birçok şampuanın veya saç kremlerinin içinde yer almaya, tırnak güçlendirici olarak kullanılmaya başlandıkça adın da söz ettirir olmuştur.

Biotin Hangi Besin Maddelerinde Bulunur?

Biotin günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz ve kolay ulaşılabilen besin maddelerinde bulunur. Süt ürünleri, baklagiller, tahıllar, sebze ve meyveler biotin bakımından oldukça zengindir. Düzenli beslenme ile dışarıdan biotin takviyesine gerek kalmadan vücudun ihtiyacı olan günlük biotin ihtiyacını karşılayabiliriz. Besin maddeleri ile aldığımız biotin karaciğerde ve böbrekte depolanacaktır.

Biotinin Vücudumuza Olan Faydaları Nelerdir?

  • Saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
  • Saçların dökülmesini ve doğal rengini kaybetmesini önler.
  • Tırnaklar daha hızlı ve güçlü uzar.
  • Vücuttaki yağların yakımını hızlandırır, böylece daha hızlı kilo verimi gerçekleşir.

Biotin Eksikliğine Ne Sıklıkla Rastlanır?

Biotin eksikliği çok nadir görülen bir hastalıktır. Hamilelerin biotin eksikliği yaşama olasılıkları diğer insanlara göre daha fazladır. Aynı zamanda biotin eksikliği sigara içen kişilerde de gözlemlenebilir. Tedavi edilmediği takdirde birçok sağlık problemine sebep olabilir. Vitamin eksikliği testleriyle kontrol edilebilir ve ilaçlar ya da besinlerle takviye alınabilir.

Biotin Eksikliği Sonucunda Vücutta Ne Gibi Değişiklikler Veya Belirtiler Olur?

Vücudumuz uyarı verene kadar biz bedenimizdeki eksikliklerin farkına varmayız. Her şey yolunda gidiyor gibi görünse de aslında içeride her şey yolunda olmayabilir. Biotin eksikliği; biotin testi ile saptanabilir. Ancak bazen sadece vücudunuzu gözlemleyerek de eksikliğini anlayabilirsiniz. Biotin eksikliğinin başlıca göstergesi yorgunluk ve gün içinde aşırı halsiz düşmedir. Eksiklik görülen insanlar günlük ve rutin işlerini yaparken bile halsiz kalıp yorulabilirler. Aynı zamanda ciltte kuruluk görülür. Gözlerde kızarıklık ve işitme kaybı da yaşanabilir. Eğer bu gibi belirtileriniz varsa bir an önce biotin testi yaptırıp tedaviye başlamanız sağlığınız için en doğrusu olacaktır. Biotin eksikliği için ek gıda takviyeleri alınabilir.

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir